Podpisano umowę, zgodnie z którą Tramwaje Warszawskie i Hyundai mają dostarczyć 213 nowych tramwajów. Projekt ma być wspólnie realizowany przez Polaków oraz Koreańczyków.

Prezydent Miasta, Rafał Trzaskowski zapewnia, że celem miasta jest tworzenie „nowoczesnej komunikacji miejskiej przyjaznej wszystkim pasażerom”. Mają przyczynić się do tego zakupione od Hyundai niskopodłogowe i klimatyzowane tramwaje. Według ratusza będzie to największa tego typu transakcja, a co najważniejsze nie ostatnia.

Umowa zostanie zrealizowana w dwóch etapach. To znaczy, że dostawy mają zostać podzielone na dwie części. W ramach zamówienia podstawowego zostaną zakupione 123 tramwaje, a w ramach dodatkowej opcji, miasto będzie mogło nabyć kolejne 90. Koszt produkcji tramwajów ma wynosić 1 mld 825 mln zł netto.

Wszystkie pojazdy mają zostać dostarczone do końca 2022 roku, a te zakupione w ramach dodatkowej opcji do końca 2023 roku. Należy wspomnieć, że przedsięwzięcie uzyskało częściowe dofinansowanie z funduszy UE, które wynosi 285 mln zł.

Nowe tramwaje

Uwzględniono produkcję trzech rodzajów pojazdów szynowych. Będą one o różnej długości, jak również niektóre z nich będą jednokierunkowe a inne dwukierunkowe. Długość nowych tramwajów będzie wynosić o 2,5 metra więcej niż starsze pojazdy. Dzięki temu jeden tramwaj będzie mógł pomieścić nawet 240 osób.

Pojazdy będą wyposażone w monitoring, klimatyzację oraz system informacji pasażerskiej. Dzięki zainstalowanym zasobnikiem energii zostanie ograniczone zużycie prądu. Specjalna konstrukcja tramwajów, która będzie idealnie dostosowana do “warunków”, co sprawi, że jazda na łukach będzie znacznie cichsza.

W Warszawie powstanie około 20 km nowych tras tramwajowych. Nowe pojazdy szynowe pojadą między innymi do Dworca Zachodniego, Wilanowa i na Gocław. Przybędzie także trasa na ulicy Kasprzaka oraz między Nowodworami a Winnicą. Wybudowana zostanie również piąta zajezdnia, która będzie przystosowana do obsługi większej liczby tramwajów.

Poznaj trasy spacerowo-rowerowe i zachwyć się Warszawą!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Autor: Redakcja