Podjąłem decyzję i wydaję polecenie prokuraturze natychmiastowego umorzenia postępowania wobec rodziny z Poznania, z uwagi na fakt działania w obronie koniecznej – powiedział w środę na konferencji minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Zapowiedział też, że szef prokuratury Poznań Grunwald zostanie odwołany.
Chodzi o głośną sprawę z Poznania. Podczas szarpaniny z domownikami włamywacz został śmiertelnie ugodzony nożem. Wszystkim trojgu członkom rodziny w wieku od 18 do 83 lat przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w bójce, której skutkiem jest śmierć człowieka. Grozi im od roku do 10 lat więzienia.
Prokurator generalny zaznaczył, że dotyczy to dwojga osób: pani, która została napadnięta – matki młodego mężczyzny, który również padł ofiarą napaści tegoż przestępcy oraz starszego mężczyzny, który nawet nie podjął realnej obrony w stosunku do napastnika. Wskazałem jako podstawę umorzenia, brak jakichkolwiek podstaw prowadzenia wobec niego postępowania i niewyczerpanie znamion przestępstwa.
Jak podkreślił, niestety w tej sprawie organa prokuratury i policji podjęły działania, które ocenia jako negatywne.
„Podjąłem decyzję i wydaję polecenie prokuraturze Rejonowej Poznań Grunwald natychmiastowego umorzenia tego postępowania z uwagi na fakt działania w obronie koniecznej” – minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Zaznaczył, że jego decyzja związana jest z oceną całości tej sprawy, błędów, jakie zostały popełnione przez organa ścigania oraz braku zgody na dalsze piętnowanie oraz narażanie na stres i ciężkie przeżycia osób, które podjęły niezbywalne prawo do obrony własnego zdrowia i życia.
Konferencja prasowa https://t.co/OalGDVnVsC
— Zbigniew Ziobro | SP (@ZiobroPL) October 12, 2022
„To, że ich zdrowie było zagrożone to nie ulega wątpliwości, biorąc pod uwagę osobę nie tylko napastnika, ale wyjątkową agresję, brutalny charakter jego działania” – podkreślił minister sprawiedliwości.
Wskazał również, że w tej sytuacji mieliśmy do czynienia z klasycznym przykładem obrony koniecznej.
„Do zaistnienia obrony koniecznej nie trzeba wykazać, że doszło już do urzeczywistnienia zamachu, ataku na dobro prawne, jakim jest np. zdrowie, życie, ale wystarczy wykazać dla uzasadnienia skutecznej obrony koniecznej, że było bezpośrednie zagrożenie dla tego dobra” – powiedział Ziobro.
Dodał, że w tym przypadku „doszło już do urzeczywistnienia wszystkich zachowań agresywnych ze strony napastnika”.
Źródło: PAP, twitter
2 komentarze
Słuszna decyzja. I trzeba przyznać, że bardzo rzadko stosowana przez sądy i prokuraturę. Z prostego powodu: tak się broń żebyś ni skrzywdził bandyty bo cię oskarży o napaść z użyciem niebezpiecznego narzędzia.
Słuszna decyzja. Niestety paragraf o naruszeniu miru domowego, w naszym prawym i sprawiedliwym kraju była do dziś w zasadzie martwy. Napastnik z raną na głowie od napadniętego, stawał się pokrzywdzonym.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.