Słynna palma, zaskoczyła mieszkańców Warszawy swoim złym stanem zdrowia.

Niewątpliwie wielu Warszawiaków zdziwił obecny wygląd, doskonale znanej nam wszystkim sztucznej palmy, która nieprzerwanie od 12 grudnia 2002 roku wzbogaca wizualnie okolicę. Palma została ustawiona w ramach projektu “ Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”, którego autorem jest Joanna Rajkowska. Początkowo mieszkańcy miasta sceptycznie podchodzili do projektu, twierdząc, że sztuczna palma daktylowa nie będzie pasować do otoczenia. Jednakże wraz z upływem czasu, Warszawiacy przyzwyczaili się do jej obecności i w pełni ją zaakceptowali, a o jej pozostawienie apelowały również niektóre media. Początkowo planowano, że słynna dziś palma będzie znajdować się w przestrzeni publicznej miasta jedynie rok. Mimo to została na dłużej i stała się symbolem Warszawy. W ostateczności aż 75 proc. mieszkańców miasta opowiedziało się za pozostawieniem sztucznego drzewa. .

Poprzednia zmiana

W 2007 roku palma już przeszła zmianę wizerunku. Polegała ona na wymianie kory na pniu oraz liści (remont całkowicie zmienił kształt korony drzewa). Skontrolowano również jej stan techniczny oraz zabezpieczono ją przed potencjalną korozją oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Co ciekawe, to własnie wtedy zamontowano nowa głowicę, która w przyszłości ułatwiłaby wymianę liści, czego świadkami jesteśmy dzisiaj.

Palma daktylowa znana była ze swoich gęstych i zielonych liści, które w ostatnich dniach “uschły”. Przypominamy, że drzewo jest w całości wykonane z plastiku. Oznacza to, że liście zostały wymienione. Niestety przyczyny wyglądu palmy nie są jeszcze znane. Niektórzy podejrzewają, że może to być motywowane chęcią zwrócenia uwagi na problemy związane ze zmianami klimatycznymi. Oficjalne powody obecnego stanu palmy nie są jeszcze znane, jednakże Muzeum Sztuki Nowoczesnej podaje, że losy projektu można obserwować na instagramowym profilu.

Mimo iż większość z nas doskonale pamięta wcześniejszy wygląd sztucznego drzewa, to niektórzy mieszkańcy początkowo nie zauważyli zmiany. Z kolei inni twierdzą, że zmiana nadaje jej bardziej autentycznego wyglądu. Oczywiście według opinii niektórych osób, nowe liście nadają ponurego charakteru okolicy.

By dojść do domu muszą przejść przez budkę z kebabem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *