Warszawscy radni zadecydowali o przedłużeniu stołecznego programu refundacji in vitro do 2022 roku. Zgodnie z uchwałą, której projekt został skierowany do Rady Warszawy, koszt programu latach 2019-22 wyniesie ponad 33 mln zł. „Program działa, jest najbardziej potrzebny mieszkańcom” – powiedziała radna Gabriela Szustek.

Maksymalna kwota dofinansowania jednej próby zapłodnienia ma wynosić 6 tys. Każdej parze mają przysługiwać trzy próby. Aby skorzystać z programu, trzeba być mieszkańcem Warszawy przez co najmniej dwa lata.

Michał Szpądrowski (PiS) przekazał, że nie zostanie przedstawione wystąpienie klubowe, ponieważ radni mogą głosować zgodnie z własnym sumieniem. Szpądrowski miał pytać między innymi o mierniki efektywności programu i dokładny rozdział pieniędzy. Twierdzi także, że jego zdaniem nie ma potrzeby finansowania kampanii informacyjnej, która miałaby dotrzeć do osób niekorzystających z programu.

Olga Pilarska-Siennicka, zastępca dyrektora stołecznego Biura Polityki Zdrowotnej odpowiedziała, że na promocję programu zostanie przeznaczona mała kwota.

Według danych przekazanych przez stołeczny ratusz, od listopada 2017 roku z programu skorzystało 2718 par, z czego potwierdzono 1537 ciąży klinicznych, a na świat przyszło 496 dzieci.

Strażnicy miejscy pomagają bezdomnym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *