Nie szczepiłeś? Nie poślesz do przedszkola! Studenci zbierają podpisy

Studenci WUM razem z „Szczepimy, bo myślimy” będą zbierać jutro [21.01.2019] podpisy pod projektem ustawy, która zakłada że szczepienie dziecka będzie kryterium przyjmowania dzieci do publicznych żłobków i przedszkoli.

Jak możemy przeczytać na stronie wydarzenia: Samorząd Studentów WUM przy współpracy z Samorządami Wydziałowymi, pragnąc pokazać, jak ważnym elementem w naszym społeczeństwie są szczepienia, postanowił wesprzeć tę inicjatywę.”.

Już od prawie tygodnia podpisy pod projektem ustawy są zbierane wśród samych studentów. Studenci są zachęcani do zbierania podpisów wśród znajomych i rodziny. Zbieranie podpisów zakończy się 25 stycznia br.

Obywatelski projekt ustawy można znaleźć pod tym adresem.

Zakłada on dodanie w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. „Prawo oświatowe” następującego zapisu. „Niezależnie od kryteriów przyjęcia wskazanych w ustępach poprzedzających, w każdym przypadku, kryterium obowiązkowym przyjęcia kandydata do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego (…) jest przedłożenie zaświadczenia o posiadaniu przez kandydata wymaganych przepisami obowiązkowych szczepień ochronnych lub zaświadczenia potwierdzającego przeciwwskazania do szczepień zgodnie z harmonogramem wynikającym z obowiązujących przepisów”.

Projekt zakłada, że ustawa wchodzi w życie w terminie 14 dni od daty publikacji. Przewiduje też okres 1 roku przejściowego celem dostosowania się do nowych przepisów przez placówki oświatowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *