„Krwawy księżyc” wraca na polskie niebo

Spokojnie to nie zwiastun apokalipsy, a zwykłe zjawisko astronomiczne. Już jutro [21.01.2019] o godzinie 5:41 będziemy mogli obserwować superpełnię i całkowite zaćmienie Księżyca. Efektem zjawiska będzie tzw. „Krwawy Księżyc”, czyli czerwony księżyc rodem z wizji św. Apostoła Jana. Między godziną 5:41 a 6:43, czasu polskiego księżyc znajdzie się najbliżej orbity naszej planety. Jednak samo zjawisko będzie można już obserwować od godziny 3 nad ranem.

„Krwawy Księżyc” zawdzięcza swoją barwę promieniom słonecznym. Nasz satelita świeci światłem odbitym. Jutro promienie słoneczne będą musiały pokonać ziemską atmosferę zanim dotrą do tarczy Księżyca. Rozproszone nadadzą mu barwę czerwoną. Podobne zjawisko obserwujemy podczas zachodu słońca. Nie zmienia koloru emitowanego światła. To światło widziane przez nasze oko zmienia swoją barwę. Gdzie najlepiej obserwować „Krwawy Księżyc”? Oczywiście z dala od sztucznego światła. Jednakże zjawisko powinno być dobrze widoczne także w mieście. O ile chmury na to pozwolą.

Idealnym miejscem do obserwacji wydaje się dach Centrum Nauki Kopernik. Wszyscy zainteresowani są zaproszeni. Goście będą mogli skorzystać z teleskopów, które planetarium ma udostępnić. Start imprezy o godzinie 5:00. Niestety to czy wydarzenie dojdzie do skutku zależy od pogody. Organizator monitoruje na bieżąco pogodę. Ostateczne potwierdzenie będzie możliwe o godzinie 22:00. Aktualne informacje można śledzić na oficjalnej stronie wydarzenia i Planetarium Centrum Nauki Kopernik. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *