Polityka zaczęła psuć się od Sejmu i od Sejmu musi zacząć się jej naprawa – powiedział w poniedziałek Szymon Hołownia (Polska 2050) po wybraniu go na marszałka Sejmu X kadencji. Zaznaczył, że sala sejmowa to nie gala MMA. To dom spotkań i rozmowy.
Wybór marszałka jest pierwszą decyzją posłów X kadencji.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podziękował „21 mln 966 tys. 891 wyborcom, którzy 15 października zdecydowali w tak jednoznaczny sposób o przyszłości Polski”. „Dali nam 460 posłankom i posłom najsilniejszy w historii wolnej Polski mandat do reprezentowania ich w tej izbie. To wielki honor, to potężne zobowiązanie, to dowód że Polki i Polacy naprawdę są bardzo dojrzałym społeczeństwem” – powiedział.
„Skoro ten Sejm wziął się z tak bezprecedensowego społecznego zrywu, to – jak zaznaczył – na te cztery lata mamy bardzo jasne zadanie – każdego dnia dowodzić, że nasi rodacy nie pomylili się stojąc 15 października w tych długich kolejkach pod lokalami wyborczymi” – powiedział nowy marszałek Sejmu.
Jak dodał, nie chcemy „zawieść oglądających nas teraz naszych dzieci i tych, którzy w sztafecie pokoleń stali przed nami na tym miejscu, gdzie teraz stoję – wielkich marszałków Sejmu odrodzonej Rzeczypospolitej”.
Hołownia przyznał, że przyszedł do polityki „spoza polityki” i jak zaznaczył – „nie znam wszystkich jej trików, ale znam jej serce o którym czasem zbyt często się zapomina”.
Podkreślił, że „polityka to nie przemoc”. „Polityka to troska. Ta sala (sejmowa – PAP) to nie gala MMA, to dom spotkań i rozmowy” – oświadczył.
„Polacy tą ogromną frekwencją powiedzieli nam wyraźnie: dość już tego, co już było. Ma się zmienić nie tylko partia, ale ma się zmienić polityka. Ona zaczęła się psuć od Sejmu i od Sejmu musi zacząć się jej naprawa” – podkreślił marszałek.
Hołownia był kandydatem na marszałka Sejmu Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy – ugrupowań, które podpisały umowę koalicyjną i mają 248 mandatów w Sejmie. Hołownia ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2025 r. W drugiej połowie kadencji Sejmu, marszałkiem izby niższej, zgodnie z umową koalicyjną, ma zostać Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica).
Źródło: PAP.