W ramach budżetu obywatelskiego 2022, na pętli Metro Wilanowska na pięciu wiatach przystankowych został wyłożony rozchodnik. Wymienione zostały też szyby, które stały się bezpieczniejsze dla ptaków.
Dziś w Warszawie jest już 26 zielonych zadaszeń. Na dachach pięciu z nich, na pętli Metro Wilanowska leży rozchodnik. Była to inicjatywa mieszkańców, którzy w budżecie obywatelskim 2022 zgłosili projekt „Zielone przystanki Metro Wilanowska”. Dodatkowo w wiatach zostały wymienione szyby – mają teraz specjalne oznaczenia ostrzegające ptaki przed możliwością kolizji.
Koszt projektu to 45 tys. zł.
Rozchodnik jest rośliną, która doskonale sprawdza się w miejskich warunkach (rozchodnikowe „dywany” są również na torowiskach tramwajowych) i dobrze znosi niekorzystne warunki klimatyczne. Nie wymaga podlewania i nawożenia, a jednocześnie długo wygląda świeżo i estetycznie. Jak przekazał ratusz rozchodnik jednocześnie ma korzystny wpływ na jakość powietrza – ogranicza jego zapylenie w rejonie wiaty o ok. 15-20 proc. i pochłania rocznie 7,3 kg dwutlenku węgla. W upalne dni obniża temperaturę pod wiatą o 3-5 stopni Celsjusza. W czasie deszczu magazynuje nawet 150 litrów wody, co przyczynia się do retencji wody opadowej. Dzięki długiemu okresowi kwitnienia sprzyja także owadom.
„Po raz pierwszy rozchodnik na dachu wiaty pojawił się w 2020 r. Firma AMS – operator wiat przystankowych – wyłożyła go na żoliborskim przystanku Ks. Popiełuszki 02. Rozwiązanie sprawdziło się i następnie rośliny zagościły na kolejnych 20 zadaszeniach – na Mokotowie, Woli, Żoliborzu, Pradze-Południe, Bemowie i we Włochach” – przekazał stołeczny ratusz.
PAP/AS
Budżet Obywatelski: Czy powstanie wiata autobusowa za prawie milion złotych?