W ramach najnowszej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszono projekt zaprojektowania i zainstalowania wiaty autobusowej zawierającej maksymalnie dużo elementów zielonych. Ma to nie być byle przystanek. Zielony dach z pnączami, donice na zieleń na poziomie gruntu i wyżej. Retencja i wykorzystywanie wody deszczowej oraz ogniwa fotowoltaiczne i lub małe generatory wiatrowe celem zasilania oświetlenia.

Autorem pomysłu jest „Wygra Warszawa – Ursynów” Jak możemy przeczytać w opisie projektu:

„Kształt wiaty powinien maksymalizować powierzchnię chroniącą oczekujących pasażerów przed warunkami atmosferycznymi, a także zapewniać wygodne miejsca siedzące w ramach tej powierzchni, ale także miejsca dla osób poruszających się na wózkach, dla rowerów dla przedmiotów gabarytowych (wózki dziecięcie, bagaże), jakie mogą mieć ze sobą pasażerówie. Pomysłodawca zachęca do inspirowania się best practice w tym zakresie, jak np. wiaty komunikacji miejskiej na obrzeżach Zurychu”.

Tak wygląda przykładowa wiata.

Pełen opis projektu można znaleźć tutaj. Ma to być dopiero początek, a w przyszłości mają stanąć kolejne takie wiaty:

„Wiata ma służyć jako „proof of concept” dla przystanków autobusowych zlokalizowanych zwłaszcza na trasach podmiejskich, gdzie duże grupy pasażerów oczekują przez często znaczne interwały na pojazd komunikacji miejskiej, a przystanek powinien zapewniać oczekiwanie w maksymalnym komforcie.”

Koszt realizacji jest szacowany na „zaledwie” 990 tys. złotych.

Nowa pętla na Białołęce! W planach olbrzymi parking P+R

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *