- Portal dla Warszawy zrobi firma z branży kosmicznej, która otrzymała spory grant od NCBiR, gdy nadzorował go jeszcze Jarosław Gowin.
- Ta sama firma wygrała przetarg oferując 4 mln złotych, a następnie dostała zamówienie z wolnej ręki na kwotę 1 mln złotych. W obu przypadkach chodziło o budowę serwisu informacyjnego m. st. Warszawy.
Miasto wybrało sobie, kto zarobi milion złotych
Warszawa wyda ok. 5 milionów złotych na budowę swojego portalu informacyjnego. Ta sama firma najpierw wygrała przetarg nieograniczony [z konkursem ofert] na kwotę 4 mln złotych, a następnie otrzymała zamówienie z wolnej ręki opiewające na ¼ wartości wygranego przez nią wcześniej przetargu [prawie milion złotych]. Zarówno przetarg jak i zamówienie z wolnej ręki dotyczyło właśnie budowy portalu informacyjnego urzędu m. st. Warszawy. Żeby było jeszcze ciekawiej, jest to firma z branży kosmicznej.., która jest przez media wymieniana pośród innych firm z grantami przyznanymi przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju opiewającymi łącznie [dla wszystkich firm] na 143 mln złotych. Miało to miejsce gdy NCBiR podlegał pod Jarosława Gowina.
Jak wytłumaczyć wydanie 5 milionów złotych na budowę portalu informacyjnego urzędu m. st. Warszawy, gdy jednocześnie każe się oszczędzać na dodatkowych zajęciach w warszawskich szkołach, czy podwyższa opłaty za transport dla osób niepełnosprawnych? Zacznijmy, jak zwykle od początku…
Nowy prezydent, nowy portal
Pod koniec 2018 roku Rafał Trzaskowski wygrał wybory samorządowe w Warszawie. Pokonał swojego rywala jeszcze w pierwszej turze. W styczniu 2019 roku, gdy fotel prezydenta Warszawy jeszcze się dobrze nie rozgrzał, Warszawa ogłasza przetarg na Budowę Miejskiego Portalu Informacyjnego Urzędu m. st. Warszawy. Przetarg nosi numer referencyjny ZP/LK/271/III-206/18. W opisie zamówienia możemy przeczytać, że:
„Przedmiotem zamówienia jest stworzenie i uruchomienie Miejskiego Portalu Informacyjnego Urzędu m.st. Warszawy zwanego dalej PIUW, który zastąpi portal aktualnie dostępny pod adresem http://um.warszawa.pl oraz wskazane serwisy tematyczne Zamawiającego.”.
Termin składania ofert mijał 5 marca 2019 roku, tak więc potencjalni zainteresowani mieli niewiele ponad miesiąc na przygotowanie swoich ofert. Przetarg wygrała firma EVERSIS sp. z o.o. z ofertą opiewającą na kwotę 4 017 753,18 złotych. Do podpisania umowy doszło 17 czerwca 2019 roku, a termin jej realizacji określono na 17 grudnia 2020 roku.
Portal warszawski, branża kosmiczna
W 2020 roku o firmie Eversis sp. z o.o. robi się głośno. Wszystko za sprawą NCBiR, a dokładniej grantów przyznanych przez instytucję podległą Jarosławowi Gowinowi. Eversis sp. z o.o. znajduje się w elitarnym gronie polskich firm z branży kosmicznej, które łącznie uzyskały 143 mln złotych dotacji na rozwój badań. Projekt Eversis sp. z o.o. pt. „System wsparcia reagowania na nagłe zjawiska naturalne przez generowanie geoinformacji pozyskanej z automatycznej analizy optycznych i radarowych produktów satelitarnych” został najlepiej oceniony. Informacje prasowe mówiące o sukcesie firmy pochodzą z pierwszej połowy 2020 roku.
Jak twierdzi firma na swojej stronie, na efekty pracy przyjdzie nam poczekać do 2 lat, ale pierwsze prototypy powinny być dostępne już w 2020. Informację tę można uzyskać pod tym LINKIEM
Co ciekawe, według naszych informacji,w ramach konsorcjum, firma Eversis uczestniczyła w przeszłości w kontrakcie min. dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Nie jest więc to jedna z firm o wątpliwej reputacji, ale wygląda na bardzo poważnego gracza w polskiej branży kosmicznej.
Co dalej z portalem dla Warszawy?
Gdy wybuchła epidemia COVID-19, a Rafał Trzaskowski toczył boje o prezydenturę Polski z Andrzejem Dudą, firmie Eversis sp. z o.o. nieubłaganie upływał czas na realizację przetargu dot. budowy nowego portalu informacyjnego Warszawy. 17 grudnia 2020 roku zbliżał się wielkimi krokami.
Na początku grudnia 2020 roku Rafał Trzaskowski stwierdził w Radiu ZET, że chce współpracować z „niezależnymi dziennikarzami” i namawiać ich do tworzenia portali. Wtórował mu poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń, w rozmowie z tvp.info stwierdził: „Uważam, że niezależne dziennikarstwo zasługuje na wsparcie. Mamy piękne przykłady funkcjonowania niezależnych portali w oparciu o publiczne zbiórki”. Gdy wypowiadał te słowa firmie Eversis sp. z o.o. pozostało 7 dni na realizację przetargu.
Przypomnę, że chodziło o portal, który miał zastąpić dotychczas funkcjonujący pod adresem https://www.um.warszawa.pl/. Do uruchomienia nowej wersji portalu nie doszło, przynajmniej nie zauważyliśmy różnicy w funkcjonowaniu dotychczasowej wersji.
5 stycznia 2021 roku Miasto Stołeczne Warszawa zleca „Budowę Portalu Informacyjnego Urzędu m. st. Warszawy” firmie Eversis sp. z o.o. po raz drugi. Tym razem zamówienie opiewa na kwotę blisko miliona złotych [ 998 249,76 zł]. Przy zamówieniu ZP/LK/271/II – 176/20 widnieje informacja, że zamówienie jest powtarzane i dokonane z wolnej ręki. Co to oznacza? W wielkim skrócie, że nie ma tradycyjnej procedury przetargowej, tylko bezpośrednie negocjacje z wykonawcą, którego wybiera sobie sam zamawiający, w tym przypadku miasto. Termin wykonania umowy ustalono na do 30 kwietnia 2021 roku.
Takie działania może tłumaczyć fakt, że np. pojawiły się nowe wymagania ze strony m. st. Warszawy co do funkcjonowania samej strony, lub zmieniła się treść zamówienia. Nie udało nam się ustalić, co było powodem zlecenia z wolnej ręki budowy portalu informacyjnego firmie, która wcześniej wygrała podobny przetarg.
A teraz podsumujmy:
Najpierw firma Eversis sp. z o.o. wygrała przetarg oferując 4 mln złotych za budowę portalu informacyjnego m. st. Warszawy, a następnie otrzymała zamówienie z wolnej ręki opiewające na ¼ wartości wygranego przetargu także na budowę portalu informacyjnego. W ten sposób z 4 mln złotych zrobiło się 5 mln złotych.
Gdy Trzaskowski wprowadza drakońskie oszczędności w miejskiej oświacie, nakazując dyrektorom placówek oświatowych przemyślenie zasadności utrzymania etatów, czy ogranicza liczbę zajęć pozalekcyjnych, ma 5 mln złotych na uruchomienie nowego portalu informacyjnego…
Co Warszawa mogłaby dać mieszkańcom za 5 mln złotych? 5 stref relaksu, 50 plaż nad Wisłą… Mogłaby też zakupić laptopy dla około 2,5 tys. uczniów, czy też sfinansować 250 tys. przejazdów dla osób niepełnosprawnych.
Firma Eversis sp. z o.o. nie odpowiedziała na nasze pytania.
————————————————————–
Aktualizacja 19 lutego 2021 roku, godz: 15:12 publikujemy stanowisko firmy Eversis sp. z o.o.
Spółka EVERSIS została utworzona w roku 2003 jako polski podmiot prawa handlowego ze 100% kapitałem polskim. Od początku swojej działalności koncentrujemy się na realizacji złożonych projektów teleinformatycznych w oparciu o technologie największych światowych dostawców z wykorzystaniem wiedzy i umiejętności polskich informatyków. W ciągu tych 17 lat działalności zrealizowaliśmy kilkadziesiąt projektów informatycznych dla największych polskich i zagranicznych firm z wielu sektorów gospodarki, a w szczególności dla sektora finansowego, operatorów telefonii komórkowej, przemysłu i sektora publicznego. W ostatnich latach spora część naszej działalności związana jest z rozwojem aplikacji dla sektora kosmicznego, w szczególności dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Więcej szczegółowych informacji o naszej działalności znajdziecie Państwo na naszej stronie www.eversis.com .
Firma nasza prowadzi transparentną działalność informacyjną w oparciu o najwyższe standardy obowiązujące w tym zakresie z jednoczesnym dochowaniem tajemnicy handlowej naszych klientów i projektów dla nich realizowanych. W związku z powyższym po bardziej szczegółowe informacje na temat konkretnych projektów i klientów odsyłam Pana bezpośrednio do nich, gdyż my nie czujemy się upoważnieni do udzielania informacji w tym zakresie. Odnośnie projektów realizowanych przez nas przy udziale funduszy z Unii Europejskiej, zachęcam do zapoznania się z informacjami znajdującymi się na naszej stronie pod adresem https://eversis.com/home/eu-funds/
Na koniec chcielibyśmy zaznaczyć, iż Firma EVERSIS prowadzi świadomą politykę w zakresie CSR ( Corporate Social Responsibility – społecznej odpowiedzialności biznesu), zgodnie z którą w swoich działaniach dobrowolnie uwzględniamy interesy społeczne, aspekty środowiskowe i relacje z różnymi grupami interesariuszy w szczególności pracownikami. W ramach tej działalności od wielu lat wspieramy Fundację Mam Dom www.mamdom.org, która prowadzi działalność związaną z pomocą na rzecz dzieci, a w szczególności wspierającą działania adopcyjne. W tym roku wsparcia udzieliliśmy również na rzecz WOŚP. Jednocześnie oświadczamy, że nie angażujemy się w działalność polityczną i nie wspieramy ani nie angażujemy się w żadne kampanie wyborcze polityków bez względu na reprezentowaną przez nich opcję polityczną.