W stołecznym zoo prewencyjnie wykonano zabieg skrócenia rogu u samicy nosorożca indyjskiego, Shikari, gdyż jego struktura była już mocno osłabiona.
„Od 22 września, możecie obserwować naszą samicę nosorożca indyjskiego, Shikari, z dużo mniejszym rogiem niż wcześniej”
– przekazał stołeczny ogród zoologiczny.
„Nosorożce indyjskie, podobnie jak pozostałe azjatyckie gatunki nosorożców, mają strukturę rogu dużo słabszą niż gatunki afrykańskie, a przez to delikatniejszą w budowie. W wyniku tego narażone są na częstsze urazy oraz fizjologiczne deregeneracje, co ma miejsce również w środowisku naturalnym”
– dodał.
Wyjaśnił, że Shikari jest samicą bardzo spokojną, która nie używa rogu w czasie żerowania i zabawy, w przeciwieństwie do samca – Jakuba.
„Jednak prewencyjnie wykonano zabieg skrócenia rogu, gdyż jego struktura była już mocno osłabiona”
– dodał.
Zabieg został wykonany przy okazji kontroli stanu zdrowia samicy, w narkozie, przez zespół lekarzy weterynarii we współpracy ze specjalistami z Niemiec.
„Sam zabieg jest bezbolesny (tak jak np. obcinanie włosów, czy paznokci u ludzi) i nie sprawia nosorożcom dyskomfortu oraz nie ma też wpływu na ich dalsze funkcjonowanie”
– wyjaśnił stołeczny ogród zoologiczny.
Zoo przekazało, że dzień był nieprzypadkowy, ponieważ 22 września przypada Światowy Dzień Nosorożców, a profilaktyka i przedwczesne diagnozowanie chorób to najlepsze co można sprezentować zwierzętom.
„Wyniki badań nie wykazały niepokojących nieprawidłowości w stanie zdrowia Shikari, a sam róg będzie szybko odrastał, do czasu kiedy nie będzie wymagał kolejnej interwencji. Ścięty fragment rogu został zabezpieczony i posłuży do celów naukowych i edukacyjnych”
– dodało.
Nosorożec indyjski (Rhinoceros unicornis) waży od dwóch do trzech ton. Na pysku ma tylko jeden róg. Zamieszkuje podmokłe leśne obszary Nepalu i północno-wschodnich Indii. Potrafi dobrze pływać. Ze zmysłów ma najlepiej rozwinięty węch i słuch. Słaby ma natomiast wzrok – nosorożce są prawdziwymi krótkowidzami. Nosorożec indyjski porozumiewa się dźwiękami i sygnałami zapachowymi (mocz, odchody, gruczoły zapachowe na stopach). Gdy atakuje nie używa rogu, tylko dolnych kłów. Gatunek ten jest narażony na wymarcie.
W 1513 roku pierwszy nosorożec indyjski popłynął do Europy jako prezent dla króla portugalskiego. Okaz ten wzbudził prawdziwą sensację i został uwieczniony przez sławnego niemieckiego malarza Albrechta Dürera.
PAP/MK/FB
WARSZAWSKIE ZOO, ZOO, NOSOROŻEC, RÓG NOSOROŻCA