Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie jako pierwszy, poza ośrodkami w Niemczech, oferuje możliwość przeprowadzenia terapii NanoTherm dla pacjentów z glejakami mózgu. Ze względu na agresywny charakter glejaka, szybka dostępność do różnego rodzaju terapii jest decydującym czynnikiem w leczeniu tych guzów mózgu.
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie, który oferuje terapię NanoTherm firmy MagForce, rozpoczął właśnie leczenie pacjentów z guzami mózgu. Centrum Terapii NanoTherm nadzorują prof. dr hab. n. med Tomasz Trojanowski oraz prof. dr hab. n. med. Radosław Rola, Kierownik Kliniki Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej w Szpitalu nr 4 w Lublinie. W przeprowadzeniu pierwszego zabiegu towarzyszyli im dr Andreas Jordan oraz dr Katarzyna Zarychta, przedstawiciele firmy MagForce.
Pacjent, który rozpoczął leczenie, to 42-letni Tadeusz Jeleń. W lutym tego roku, w innym ośrodku, usłyszał diagnozę glejaka IV stopnia. Przeszedł standardową ścieżkę leczenia – usunięcie guza, chemioterapię i radioterapię, które na jakiś czas powstrzymały rozprzestrzenianie się choroby. Jednak już w lipcu nastąpił nawrót. Tadeusz i jego bliscy szukali innych metod leczenia. Skontaktowali się z Fundacją Alivia i w ten sposób dowiedzieli się o NanoTherm, nowoczesnej metodzie, która pozwala niszczyć komórki nowotworowe już po wycięciu guza.
Z pomocą Fundacji Tadeusz rozpoczął zbiórkę środków finansowych potrzebnych na pokrycie kosztów terapii. Dzięki prawie 200 Darczyńcom, którzy wsparli zbiórkę w ciągu zaledwie 3 miesięcy, udało się zebrać ponad 190 tysięcy złotych! „Chcemy z całego serca podziękować wszystkim darczyńcom, bo bez Waszych wpłat, tych małych i tych większych, leczenie byłoby niemożliwe. Pamiętajcie, że dobro powraca” – dziękują Tadeusz i jego żona Beata. Terapia NanoTherm to dla Tadeusza szansa na dłuższe życie w dobrej formie. „Najważniejsze to nie rezygnować, nie załamywać się. Trzeba mieć nadzieję” – mówi Beata. „Wsparcie powodowało, że dostaliśmy skrzydeł do dalszego działania. Czułam, że nie jestem sama. Udało się to dzięki zaangażowaniu bliskich, darczyńców i masy osób, które nas nie znały, ale nie były obojętne. Teraz Tadeusz czuje się zdecydowanie lepiej, ból ustąpił, apetyt wraca. Tadeusz dochodzi do siebie, wszystko jest w porządku” – dodaje wzruszona.
Dr Radoslaw Starownik, dyrektor Szpitala nr 4 w Lublinie mówi: „Jestem szczęśliwy, że ta innowacyjna metoda leczenia pacjentów z guzami mózgu jest już dostępna w naszym szpitalu. Jako jeden z wiodących ośrodków w kraju zajmujących się leczeniem tego rodzaju chorób, oferujemy najnowsze rozwiązania medyczne by zapewnić naszym pacjentom terapię na światowym poziomie”.
„Nasz zespół bardzo się cieszy, że rozpoczęliśmy innowacyjne leczenie, udostępniając terapię NanoTherm pacjentom z Polski i innych krajów sąsiednich. Istnieje ogromna potrzeba innowacji w neuroonkologii, ponieważ obecne metody leczenia guzów mózgu – w tym chirurgia, radioterapia i chemioterapia – często nie są w stanie skutecznie wyleczyć glejaków. Jako jeden z ośrodków od lat zajmujących się leczeniem nowotworów mózgu w Polsce, jesteśmy dumni, że jako pierwsi oferujemy dodatkową opcję leczenia opartą na tej innowacyjnej technologii, która może stać się cenną opcją dla pacjentów z glejakiem mózgu. Jesteśmy zadowoleni, że możemy udostępnić terapię NanoTherm pacjentom cierpiącym na tę groźną chorobę” – powiedzieli prof. Tomasz Trojanowski oraz prof. Radosław Rola, Kierownik Kliniki Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej w Szpitalu nr 4 w Lublinie.
Centrum Terapii NanoTherm w Szpitalu Publicznym nr 4 w Lublinie pozwoli polskim pacjentom na skorzystanie z tej metody w kraju. Ze względu na agresywny charakter glejaka, szybka dostępność do różnego rodzaju terapii jest decydującym czynnikiem w leczeniu tych guzów mózgu.
„Co czwarty mieszkaniec Polski usłyszy diagnozę raka, a co piąty z tego powodu umrze. Chociaż w ostatnich latach osiągnęliśmy postępy terapeutyczne, dostęp do nowych i innowacyjnych terapii, a także skutecznych opcji leczenia w Polsce jest nadal ograniczony. W rezultacie przeciętny Polak ma mniejsze szanse na przeżycie 5 lat z rakiem niż obywatele innych krajów europejskich” – mówi Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Alivia. „Wspieramy pacjentów w uzyskaniu dostępu do nowatorskich metod leczenia, również guzów mózgu. NanoTherm to obiecujące, nowatorskie podejście do leczenia raka mózgu – samodzielne lub w celu wzmocnienia efektów standardowej terapii. To duży postęp, że pacjenci, u których zdiagnozowano tę chorobę, wkrótce będą mogli uzyskać dostęp do tej terapii w Polsce” – dodaje.
źródło: liderzyinnowacyjnosci.com