Obowiązek uwolnienia cen sprzedaży energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych, czyli gospodarstw domowych, przez wszystkie państwa UE, w tym przez Polskę, wynika z dyrektywy w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej z czerwca 2019. Przepisy dyrektywy muszą być zaimplementowane do prawa krajowego, co powinno stać się do końca 2020 roku i wtedy się okaże, czy i w jakim zakresie ceny sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nadal będą w Polsce cenami regulowanymi – mówi Paweł Wróbel, założyciel i szef firmy Gate Brussels, firmy konsultingowej zajmującej się unijną polityką energetyczną i klimatyczną oraz utrzymywaniem relacji z instytucjami UE.
W dyrektywie ws. wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej jest kilka mechanizmów, które umożliwiają państwom członkowskim opóźnianie uwolnienia cen sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, ale intencją nie jest bynajmniej utrzymywanie takiego stanu w nieskończoność – mówi Paweł Wróbel. – Uważam, że będzie bardzo duża presja ze strony KE, żeby państwa członkowskie, jeśli nie od razu w 2021 roku, to przynajmniej stopniowo odchodziły od regulowania cen sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych – ocenia.
KE do 31 grudnia 2025 przedstawi sprawozdanie, któremu może towarzyszyć wniosek ustawodawczy określający datę zakończenia stosowania odstępstw od uwolnienia cen sprzedaży energii elektrycznej w UE – przypomina. O sprawach polskiej energetyki będzie mowa już 1-2 października 2019 r. w Warszawie na Kongresie Nowego Przemysłu.
W raporcie Forum Energii „Małymi krokami do wielkich zmian. Wpływ pakietu „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” na energetykę”, którego jest pan autorem, znajdujemy informację, że od początku 2021 roku Polska, jako stosująca ceny regulowane energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych, będzie zobligowana do uwolnienia tych cen. Z jakiego dokumentu to wynika?
– Obowiązek uwolnienia cen sprzedaży energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych, czyli gospodarstw domowych, przez wszystkie państwa Unii Europejskiej, w tym przez Polskę, wynika z dyrektywy w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej z czerwca 2019.
źródło: liderzyinnowacyjnosci.com