Uroczystość odsłonięcia pomnika Prezydentów Wielkiej Warszawy – Stefana Starzyńskiego i Juliana Spitosława Kulskiego – odbędzie się w sobotę, 9 października w Warszawie – poinformowała Fundacja Kulskich. Na lokalizację miejsca budowy pomnika wybrano bulwary wiślane.
W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz państwowych i warszawskiego ratusza. Początek o godz. 13.
Monument został wybudowany z inicjatywy syna jednej z upamiętnionych rzeźbą postaci – Juliana Eugeniusza Kulskiego (1929-2021), powstańca warszawskiego, pułkownika Wojska Polskiego, profesora architektury, fundatora Fundacji Kulskich na rzecz relacji polsko-amerykańskich, kawalera Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Na lokalizację miejsca budowy pomnika wybrano bulwary wiślane (nieopodal Arkad Kubickiego, przystanek Podzamcze 01). Jak napisano, „to nie przypadek”.
Rzeźba została zaprojektowana i wykonana przez artystę Pawła Pietrusińskiego, któremu natchnienia do pracy twórczej dostarczyło historyczne zdjęcie z 1937 roku, wykonane podczas spaceru obu prezydentów przy bulwarach wiślanych. Pomnik powstał dzięki inspiracji historyka sztuki i varsavianisty Kazimierza Sztarbałło
– podano w informacji prasowej.
Przypomniano, że na pięć dni przed odsłonięciem i oddaniem do użytku pomnika Prezydentów Wielkiej Warszawy w jego fundamentach został zamurowany akt erekcyjny. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
Monument, który już niebawem zostanie postawiony na widocznej obok płycie, w pewnym sensie wiążę się z dążeniami Stefana Starzyńskiego i Juliana Spitosława Kulskiego do wszechstronnego rozwoju stolicy. Swoją lokalizacją nawiązuje do koncepcji planowanej wówczas przebudowy bulwarów i tym samym zwrócenia miasta ku Wiśle. Starzyński i Kulski nie dotrwali do ich ukończenia, ale bezsprzecznie był to jeden z ich najważniejszych projektów wizerunkowych dla Warszawy. W najbliższą sobotę symbolicznie wrócą w to miejsce
– powiedział podczas uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków Michał Krasucki.
Dwa dni przed odsłonięciem pomnika Prezydentów Wielkiej Warszawy w czwartek, 7 października, odbędą się uroczystości pogrzebowe inicjatora monumentu – płk. prof. Juliana E. Kulskiego. Nabożeństwo w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, zaplanowane na godz. 12, będzie celebrował ks. kard. Kazimierz Nycz. Po mszy urna z prochami zmarłego, w asyście honorowej Wojska Polskiego, zostanie odprowadzona na warszawski Cmentarz Powązkowski, a dokładniej – na Stare Powązki (brama 2). Stamtąd kondukt żałobny wyruszy o godz. 14.30 w stronę rodzinnego grobowca (kwatera 164, rząd 5, miejsce 1), w którym zostaną złożone prochy śp. płk. prof. Juliana E. Kulskiego.
Julian Eugeniusz Kulski zmarł 12 sierpnia w Waszyngtonie. Doskonale wiedział, że prace związane z monumentem zbliżają się ku szczęśliwemu finałowi. Na kilka godzin przed odejściem profesora Fundacja Kulskich otrzymała pozwolenie na budowę pomnika
– przypomniała na rozpoczęciu uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Małgorzata Bogusz, prezes zarządu Fundacji Kulskich.
Podkreśliła, że „wzniesienie pomnika było dla prof. Kulskiego marzeniem życia i ukoronowaniem jego wieloletniego zaangażowania w pielęgnowanie pamięci historycznej o idei wielkiej Warszawy i jej twórcach: Stefanie Starzyńskim i Julianie Spitosławie Kulskim”.
Fundacja Kulskich na rzecz relacji polsko-amerykańskich to organizacja non-profit działająca na rzecz kształtowania wartościowych postaw społecznych i pielęgnowania pamięci historycznej. Założycielem Fundacji jest płk prof. Julian Eugeniusz Kulski – powstaniec warszawski, wykładowca akademicki i wieloletni architekt Banku Światowego. Ojcem profesora był Julian Spitosław Kulski, od 1935 wiceprezydent Warszawy, zastępca Stefana Starzyńskiego i jego wieloletni przyjaciel. Po zamordowaniu prezydenta Starzyńskiego przez nazistów Kulski za zgodą Państwa Podziemnego przejął jego obowiązki i kontynuował obronę okupowanej stolicy. Od 2015 roku Fundacja Kulskich dąży do godnego upamiętnienia heroicznej postawy prezydentów Starzyńskiego i Kulskiego w czasie II wojny światowej. Pełni również rolę think tanku aktywnie uczestniczącego w debacie publicznej. Organizuje wiele inicjatyw cenionych w środowisku decydentów i ekspertów.
PAP/AS