Kontynuujemy proces cyfryzacji i informatyzacji polskich szkół. To są środki finansowe na sprzęt informatyczny dla uczniów i dla nauczycieli, niespotykane dotąd w historii – powiedział w środę na konferencji prasowej w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Szef MEiN na wspólnej konferencji prasowej z ministrem cyfryzacji Januszem Cieszyńskim wskazywał, że rząd inwestuje w informatyzację polskich szkół „ogromnie wiele środków”.
Poinformował, że sam sprzęt zakupiony w ramach inicjatywy Laboratoria Przyszłości trafił do wszystkich szkół podstawowych, włącznie z niepublicznymi. Jak podał minister, koszt tych działań to około 1,2 mld zł.
Czarnek dodał, że w ramach dwukrotnie organizowanej akcji „Nauka zdalna” i „Nauka zdalna plus”, wnioski wszystkich samorządów o sfinansowanie sprzętu komputerowego zostały zrealizowane przez resort w 100 proc.
„Na to przeznaczyliśmy kolejne kilkaset milionów złotych” – powiedział minister
Zaznaczył, że w te działania wpisuje się też akcja „Laptop dla każdego czwartoklasisty” i „Laptop dla nauczyciela”.
„To są środki finansowe na sprzęt informatyczny dla uczniów i dla nauczycieli, niespotykane dotąd w historii” – podkreślił szef MEiN.
Dodał, wzmocni to m.in. kompetencje matematyczne polskich uczniów. Przypomniał ponadto, że obecnie wszystkie szkoły są podłączone do szybkiego internetu. „Kontynuujemy proces cyfryzacji i informatyzacji polskich szkół” – powiedział szef MEiN.
Zgodnie z uchwaloną w maju przez Sejm ustawą o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli co roku – począwszy od roku szkolnego 2023/2024 – kolejne roczniki uczniów klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych otrzymają bezpłatnie laptopy. Będą one kupowane centralnie, następnie trafią do organów prowadzących szkoły, a potem do uczniów. Laptop będzie własnością rodziców ucznia. W ustawie zapisano też, że nauczyciele otrzymają bon z przeznaczeniem na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego.
Źródlo: PAP.