Wierzę, że odbudujemy Pałac Saski. To naprawdę będzie jedna z najpiękniejszych przestrzeni w Warszawie – powiedział w rozmowie z piątkowym „Super Expressem” Jan Kowalski, prezes spółki „Pałac Saski”. Poinformował, że na przełomie sierpnia i września rozpoczną się prace wykopaliskowe.
Kowalski z rozmowa z „SE” podkreślił, że będzie to „budynek otwarty na ogród Saski i zamykający architekturę placu”.
Zrewitalizowana kamienica od strony ul. Mazowieckiej pomaga wyobrazić sobie, jak to ma wyglądać w całości. Udało nam się stworzyć świetny, doświadczony zespół. Za pion inwestycyjny odpowiada prezes Robert Bernisz, który przez wiele lat jako kanclerz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku był odpowiedzialny za koordynację procesów inwestycyjno-remontowych uczelni. Jesteśmy nastawieni do tego projektu z dużym entuzjazmem i przekonani, że inwestycja zakończy się sukcesem
– podkreślił.
Odnosząc się do tego, że już 14 lat temu odbyło się podpisanie z Budimeksem umowy na odbudowę Pałacu Saskiego, obecnie jesteśmy w punkcie wyjścia, a nawet bardziej do tyłu, bo dziś jeszcze umowy z wykonawcami nie ma, powiedział:
Nie. Jesteśmy dużo dalej i mamy dużo więcej. Mamy specjalną ustawę, która zabezpiecza finansowanie, gwarantuje ciągłość inwestycji i określa przeznaczenie odbudowanych budynków. W 2008 r. tych gwarancji nie było
Przekazał, że „cała inwestycja skalkulowana jest na 2,5 mld zł”.
Ostateczny koszt poznamy oczywiście po wyłonieniu generalnego wykonawcy
– zaznaczył Kowalski.
Na pytanie, co konkretnie znajdzie się we wnętrzach Pałacu Bruehla i Pałacu Saskiego, odpowiedział: „Chcemy, by było to miejsce wystaw, warsztatów, spotkań i opowieści o ludziach z tym miejscem związanych. Otwarta instytucja kultury skupiająca różne formy prezentacji sztuki i historii. Do współtworzenia oferty kulturalnej zaproszone zostały instytucje kultury – Biuro Programu +Niepodległa+, Muzeum Historii Polski, galeria Zachęta, Instytut Fryderyka Chopina i Muzeum Narodowe”.
Dopytywany o to, jaki jest klucz doboru tych placówek powiedział:
Pałac Saski to 300 lat historii Polski i Warszawy. To Chopin, Piłsudski, „Enigma”, a nawet – taka ciekawostka – pierwsza winda w Warszawie! Chcemy część tej historii – z ważnymi momentami i ważnymi postaciami związanymi z tym gmachem – pokazać we współpracy z zaproszonymi instytucjami. Będzie to opowieść o młodym Chopinie mieszkającym w pałacu, o funkcjonującym tu Biurze Szyfrów i złamaniu Enigmy.
Prezes spółki „Pałac Saski” pytany przez „SE” o harmonogram prac poinformował, że w tym roku na pl. Piłsudskiego wykonano już badania georadarem i tomografem ziemnym.
Na przełomie sierpnia i września rozpoczniemy prace wykopaliskowe. Wcześniej ze względu na okres lęgowy ptaków nie możemy tego zrobić. Docelowo planujemy odtworzyć istniejący pod pl. Piłsudskiego podziemny korytarz i stworzyć tam multimedialną ścieżkę edukacyjną podobną do tej pod Sukiennicami w Krakowie. Co ciekawe, pod pałacem Bruehla nigdy nie prowadzono badań archeologicznych, spodziewamy się więc odkryć pod ziemią jakieś niespodzianki
– powiedział Kowalski.
PAP/AS
Stanowisko Warszawskiego Forum Samorządowego ws. odbudowy Pałacu Saskiego