W niedzielę z okazji 18-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej Łazienki Królewskie organizują Piknik Europejski. Wśród atrakcji bezpłatne zwiedzanie, zabawy i warsztaty.
W Łazienkach Królewskich 1 maja, między godz. 10 a godz. 18 będzie można nieodpłatnie zobaczyć m.in. wystawę czasową kopii Konstytucji 3 maja na parterze Pałacu na Wyspie, a także Królewską Galerię Rzeźby, Teatr Królewski i Galerię Rzeźby Polskiej w Starej Oranżerii, Pałac Myślewicki, Biały Dom, Wodozbiór (parter) oraz niektóre wystawy w Koszarach Kantonistów i Stajniach Kubickiego.
Zwiedzaniu Białego Domu w godz. 16-17.40 towarzyszyć będą dźwięki muzyki Trio Jazzowego w składzie: Piotr Wrombel – piano, Robert Murakowski – trąbka, Michał Jaros – kontrabas.
Na godz. 11-14 zaplanowano przemarsz Orkiestry Reprezentacyjnej Policji oraz Orkiestry Wojskowej w Dęblinie m.in. Aleją Chińską z tarasu Pałacu na Wyspie do ul. Gagarina. W tych godzinach działać będą strefy z napojami Herbapol. Stoiska znajdą się przy Pałacu na Wyspie oraz Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni. Od godz. 13 do godz. 16 łazienkowskimi alejami spacerować zaś będą „Damy i ułani” – rekonstruktorzy w strojach epoki.
Ponadto, od godz. 11 do godz. 15, w trzech punktach w ogrodach w ramach akcji „Zapytaj edukatora o Łazienki Królewskie” zwiedzający będą mogli poznać historię, kulturę i naturę Łazienek. Edukatorzy, jak zapowiadają organizatorzy, „nieopodal Białego Domu przybliżą motywy flory i fauny z prezentowanych w Białym Domu grafik, przy Pałacu na Wyspie przedstawią modę i obyczaje XVIII w., zaś przy Podchorążówce mowa będzie o królu Stanisławie Auguście oraz nadwornych artystach”.
W Starej Kordegardzie znajdzie się jedna ze stref edukacji. Tam o godz. 11, 12, 13, 14 i 15 odgrywany będzie spektakl „Metamorfozy” – mobilny teatr ruchomych figur przedstawiający mit o Dedalu i Ikarze – podczas którego przewidziano aktywności teatralne dla dzieci i opiekunów.
W Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni od godz. 11 do godz. 15 zaplanowany jest punkt „Łazienki w powiększeniu”. Zwiedzający, wspierani przez edukatorów, będą mogli przy stanowisku mikroskopowym obejrzeć powiększenia przyrodniczych elementów z Łazienek Królewskich.
Szereg atrakcji między godz. 10 a godz. 17 szykuje też Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Stajniach Kubickiego. To m.in. warsztaty przyrodniczo-plastyczne dla rodzin z dziećmi w wieku 6-10 lat, a także różne zajęcia: „Koń mój przyjaciel”, „Wymyśl sobie potwora, czyli skąd się wzięły istoty fantastyczne?”, „Tropy i ślady zwierząt” oraz „I ty zostań paleobiologiem”.
Spod Stajni o godz. 11 ruszy spacer „Z poradnika ogrodnika”, który przybliży występujące w Łazienkach Królewskich drzewa, krzewy i rośliny zielone. O godz. 12 na wystawie „Królewska Manufaktura Tkacka – nowe wątki” rozpoczną się natomiast pokazy tkania na krośnie żakardowym. O godz. 13, podczas oprowadzania po Powozowni im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego, zobaczyć będzie można kolekcję pojazdów konnych, uprzęży, siodeł i innych z XIX i XX wieku.
Między godz. 17 a godz. 19 zaplanowano pokazy filmów: „Za wiarę i niepodległość” oraz „Amerykańska Rewolucja z Mazurkiem w tle, czyli Będomin”.
PAP/AS