Olga Tokarczuk „zachęciła” ekologów do nagiego protestu przeciwko przekopowi Mierzei Wiślanej!

Nietypowa akcja protestacyjna przeciwko przekopowi Mierzei Wiślanej. Mayra Wojciechowska oraz Rudolf Robak postanowili w niekonwencjonalny sposób walczyć o przyrodę. Twierdzą, że zainspirował ich „łóżkowy protest” Johna Lennona i Yoko Ono z 1969 roku oraz słowa Olgi Tokarczuk o tym, że umierający świat potrzebuje czułości.

Od świtu leżą w błękitnej pościeli na terenie planowanego przekopu.
Inspiracje do takiej formy protestu były dwie:
Pierwsza to John Lenon i Yoko Ono w 1969 roku, którzy przez kilka dni leżeli w łóżku w imię pokoju. Jak mówił Lenon „Nie ma lepszej alternatywy dla przemocy niż pozostanie w łóżku i zapuszczenie włosów”.
Druga to piękny wykład noblowski Olgi Tokarczuk o czułości.

„[Czułość] dostrzega między nami więzi, podobieństwa i tożsamości. Jest tym trybem patrzenia, które ukazuje świat jako żywy, żyjący, powiązany ze sobą, współpracujący, i od siebie współzależny”.

Na Mierzei Wiślanej rząd i ministerstwo siłą narzucają swoje plany. Wbrew woli mieszkańców, wbrew zaleceniom KE i bez decyzji środowiskowej niszczą unikatowy obszar Natura 2000 i marnotrawią ogromne pieniądze. I to też opisuje noblistka w swoim wykładzie:
„Kryzys klimatyczny i polityczny, w którym dzisiaj próbujemy się odnaleźć i któremu pragniemy się przeciwstawić, ratując świat, nie wziął się znikąd. Często zapominamy, że nie jest to jakieś fatum i zrządzenie losu, ale rezultat bardzo konkretnych posunięć i decyzji ekonomicznych, społecznych i światopoglądowych (w tym religijnych). Chciwość, brak szacunku do natury, egoizm, brak wyobraźni, niekończące się współzawodnictwo, brak odpowiedzialności sprowadziły świat do statusu przedmiotu, który można ciąć na kawałki, używać i niszczyć.”

PRZECIWSTAWIAMY TAKIE SILE CZUŁOŚĆ WŁAŚNIE
A jej symbolem jest ten pokojowy, czuły protest.

A wam jak podoba się ta forma protestu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *