Wolski Skwer znajdujący się u zbiegu ulic Wolskiej i Płockiej oficjalnie dostał nazwę „Sierpnia 1944”. Rada Warszawy zaakceptowała wniosek, złożony przez wolskich radnych w imieniu mieszkańców, o nadanie nazwy temu historycznemu miejscu.
Urząd Dzielnicy Wola w komunikacie podkreślił, że otwarty skwer przy skrzyżowaniu ulic Wolskiej i Płockiej od lat jest przestrzenią, w której warszawiacy spotykają się z ocalonymi i świadkami Powstania Warszawskiego. Także od lat powszechnie funkcjonuje on pod nazwą Skwer „Sierpnia 1944”.
Wola jest jedną z tych dzielnic, którą Powstanie Warszawskie doświadczyło najciężej. Kamienice znajdujące się w okolicy były niemymi świadkami wielu wydarzeń, w tym tzw. rzezi Woli z 1944 roku.
Na skwerze co roku organizowane są warsztaty sąsiedzkie, a Wolskie Centrum Kultury przed pandemią organizowało tutaj także cykliczne koncerty upamiętniające tragiczne wydarzenie z końca II wojny światowej.
Inicjatywę mieszkańców o taką nazwę wspierało też Muzeum Powstania Warszawskiego. Z informacji przekazanych przez historyków wynika, że już 3 sierpnia 1944 roku żołnierze w służbie niemieckiej pod dowództwem SS Gruppenfűhrera Heinza Reinefartha dokonali masakry ok. 100 osób w rejonie domów przy ul. Płockiej 23-27. Ponadto 50 kolejnych osób zamordowano w domu przy ul. Wolskiej 60. To w tej okolicy odbyła się egzekucja personelu medycznego i chorych ze Szpitala Wolskiego.
*źródło zdjęcia wyróżniającego UD WOLA
WOLA, URZĄD DZIELNICY WOLA, SKWER „SIERPNIA 1944”, OFICJALNA NAZWA