Nowy rodzaj sił zbrojnych?
Mariusz Błaszczak powołał 1 września 2022 r. w MON Zespół ds. wypracowania rozwiązań organizacyjnych w obszarze zabezpieczenia medycznego przygotowujących siły zbrojne RP do przeciwdziałania skutkom sytuacji kryzysowych.
Zespół ma wypracować nową koncepcję organizacji wojskowej ochrony zdrowia, a być może wzorem niektórych armii NATO, właśnie nowy rodzaj sił zbrojnych, czyli wojska medyczne.
„Wybuch pandemii, zmagania z kolejnymi falami i mutacjami SARS-Cov-2, leczenie rannych w walce Ukrainy przeciw rosyjskiej agresji; medycy wojskowi od trzech lat stają na pierwszej linii frontu” – powiedział prezydent Andrzej Duda na inauguracji roku akademickiego w Wojskowym Instytucie Medycznym (WIM).
Prezydent dodał, że medycy wojskowi od trzech lat „bez wytchnienia stają więc – śmiało można powiedzieć – na pierwszej linii frontu”. – Każdego dnia znajdują się państwo w awangardzie ochrony przed tymi wszystkimi zagrożeniami. To właśnie Wojskowy Instytut Medyczny jako pierwszy zrealizował misje rozpoznawcze Covid i to tutaj, w maju 2020 roku, powstały pierwsze projekty szpitali tymczasowych”.
Prezydent Duda, podkreśli również fakt powołania wspomnianego ma wstępie zespołu.
Co więcej, zespół ma przygotować rekomendację dla reorganizacji systemu zabezpieczenia państwa polskiego na czas wojny i sytuacji kryzysowych, właśnie w obszarze wojska.
Zdaniem dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego gen. broni, prof. Grzegorza Gieleraka, kierunki rozwoju medycyny wojskowej wyznaczają obszary wiedzy takie jak: chirurgia, ortopedia, traumatologia, medycyna podwodna, hiperbaryczna, intensywna terapia, choroby wewnętrzne, epidemiologia i choroby zakaźne.
Obecny szef sztabu generalnego Wojska Polskiego generał broni Rajmund Andrzejczak podkreślił, że „treścią służby żołnierza jest bitwa”. – To jest bitwa z przeciwnikiem, z jego potencjałem, jest to bitwa o informację, o percepcję dzisiaj. Czasem jest to bitwa o wiedzę. Ale przede wszystkim jest to bitwa o człowieka – stwierdził.
W tym miejscu warto wrócić do roku 2017. Ówczesny szef MON Antoni Macierewicz otwierając Centrum Symulacji WIM zaznaczył, iż każdy medyk jadący na misję zagraniczną powinien przejść szkolenie z wykorzystaniem tzw. symulacji wysokiej wierności.
Słowa te zamieniły się w czyn, a kierownictwo Centrum Kształcenia Podyplomowego szpitala przy ul. Szaserów doprowadziło na przełomie 2017/2018 roku do kompleksowego szkolenia medyków i sanitariuszy PKW ORP „Pułaski”.
Centrum kształci co roku kilkaset osób. Kursantami są pracownicy WIM oraz innych szpitali, m.in. lekarze medycyny ratunkowej, ratownicy medyczni i pracownicy zespołów pogotowia ratunkowego, a także wojskowy personel medyczny, ratownicy pola walki i żołnierze jednostek specjalnych, a także funkcjonariusze służb mundurowych i ratownicy medyczni jednostek podległych resortowi spraw wewnętrznych.