Przejdź do treści
Życie Stolicy
  • Strona główna
  • Stolica
  • Kraj
  • Świat
  • Bezpieczeństwo
  • Polityka
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Zdrowie
  • Wideo
  • Autorzy
    • płk Ireneusz Kulesza
    • Aleksandra Rachwał
    • Matka Polka
    • Jaok Janusz
    • Tȟašúŋke Witkó
    • Blanka Aleksowska
    • Antoni Macierewicz
    • Romuald Szeremietiew
    • Jan Pawlicki
    • Wojciech Wybranowski
  • Kontakt
Życie Stolicy | Stolica

MPWiK poinformowało o zakończeniu I fazy budowy alternatywnego układu przesyłowego pod Wisłą

przez Anna Słomczyńska 15 lipca 2021
15 lipca 2021
1,1K

Stołeczne MPWiK poinformowało w czwartek o zakończeniu drążenia pod Wisłą drugiego z rurociągów alternatywnego układu do przesyłu ścieków z części lewobrzeżnej Warszawy, a tym samym o zamknięciu I fazy jego budowy. Łączna podziemna długość kolektora wynosi prawie 800 m.

Jak przekazało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, budowa drugiego kolektora – podobnie jak pierwszego – odbywała się metodą bezwykopową direct pipe. Drążenie nowego rurociągu o średnicy 1,2 m i długości prawie 800 m rozpoczęło się na początku maja 2021 r. 31 maja tarcza drążąca dotarła do punktu docelowego po lewej stronie Wisły i zakończyła pracę.

Jednocześnie wybudowano komory połączeniowe, przeprowadzono niezbędne prace przyłączeniowe oraz wykonano testy szczelności i próby ciśnieniowe nowego rurociągu. Z końcem czerwca br. rozpoczął się rozruch, a drugi rurociąg jest zdolny do eksploatacji, co oznacza, że mogą nim płynąć ścieki do oczyszczalni „Czajka”

– podało w komunikacie MPWiK.

Jak dodano, równolegle z tymi pracami powstał trzeci, uzupełniający naziemny rurociąg, łączący istniejącą infrastrukturę naziemną po obu stronach rzeki – pompownię na lewym brzegu komorę rozprężną na prawym brzegu Wisły – z rurociągami pod korytem rzeki. „Uruchomienie dodatkowego rurociągu ma za zadanie wzmocnienie wydajności przesyłu do czasu całkowitego zakończenia budowanego obecnie alternatywnego układu przesyłowego” – poinformowało MPWiK.

Przedsiębiorstwo zaznaczyło, że oddanie do eksploatacji drugiego kolektora pod Wisłą zamyka I fazę budowy alternatywnego układu przesyłowego. Podkreślono też, że jednocześnie trwają dalsze prace „w celu terminowego zakończenia całej inwestycji”.

W dniu 11 czerwca 2021 r. po zakończeniu przetargu, podpisaliśmy umowę z firmą BUDIMEX S.A. o wartości prawie 58 mln zł netto na wykonanie sieci i obiektów łączących wykonane rurociągi pod Wisłą zakładami „Świderska” i „Farysa”. Prace obejmują wykonanie projektu, budowę oraz uruchomienie docelowej infrastruktury nowego alternatywnego układu, czyli komory wylotowej wraz ze związanymi sieciami i obiektami przy ul. Świderskiej oraz pozostałych sieci i obiektów od strony ul. Farysa

– zaznaczono.

MPWiK informuje, że zgodnie z decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego prace powinny zostać zakończone w trzecim kwartale przyszłego roku.

Po zrealizowaniu tych prac oraz dzięki wykonanym już rurociągom pod Wisłą, możliwy będzie grawitacyjny transfer ścieków bez konieczności wykorzystywania agregatów pompowych. Tym samym powstanie alternatywny układ przesyłowy

– przekazała spółka.

Alternatywny układ przesyłowy pod Wisłą to inwestycja zapowiedziana przez władze stolicy po awarii kolektorów w układzie przesyłowym do „Czajki”, która miała miejsce w 2019 r. Jak przypomniało MPWiK, po awarii z sierpnia 2020 r. prace są prowadzone w oparciu o decyzję nakazową Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla m.st. Warszawy wydaną 7 września ubiegłego roku.

Równolegle z realizacją alternatywnego układu przesyłowego spółka prowadzi prace związane z demontażem uszkodzonych podczas awarii z 29 sierpnia 2020 r. kolektorów w tunelu pod Wisłą. Zadanie to wykonuje Zakład Remontowo-Budowlany ARGO-BUD, a jego realizacja została przewidziana na około rok

– napisano w komunikacie.

Spółka zaznacza, że jest to „niezwykle skomplikowane przedsięwzięcie w swoim charakterze zbliżone do prac górniczych, wymagające najwyższej precyzji i ostrożności z uwagi na bezpieczeństwo pracujących w tunelu ludzi”. Odtworzenie układu w tunelu zaplanowano do końca 2024 r.

MPWiK przypomniało, że w pogodzie suchej z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni ścieków „Czajka” średnio na dobę przepływa 220 tys. metrów sześciennych ścieków, tj. ok. 2 – 3 metry sześcienne na sekundę. Dodano, że przepustowość układu przesyłowego pod Wisłą – obecnie wyłączonego z użytkowania – umożliwiała transfer ścieków nawet pięć razy wyższy tj. maksymalnie 10,85 metra sześciennego na sekundę.

Układ ten bowiem zaprojektowano z dużą rezerwą z uwagi na rozwój miasta oraz pogodę deszczową. Obecnie budowany alternatywny układ przesyłowy, jest zaprojektowany na około 5-6 metrów sześciennych na sekundę, i jest wystarczający do przesyłania ścieków komunalnych w pogodzie bezdeszczowej, a także posiada rezerwę na porę deszczową

– zaznaczono.

Po całkowitym wybudowaniu alternatywnego układu przesyłu ścieków oraz odbudowie układu przesyłowego pod Wisłą ma – jak wskazuje MPWiK – nastąpić wzrost możliwości przesyłu z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni o ok. 6 metrów sześciennych na sekundę, w stosunku do czasu sprzed awarii, czyli ogółem będzie możliwy przesył 15-16 metrów sześciennych na sekundę.

Takie rozwiązanie wpłynie znacząco na minimalizację ilości zrzutów mieszaniny wód opadowych i ścieków podczas deszczy nawalnych

– napisano.

PAP/AS

Banaś: będą zawiadomienia do prokuratury ws. oczyszczalni Czajka

  • 0
    Share
    Facebook
  • 0
    Share
    Twitter
  • 0
    Share
    LinkedIn
  • 0
    Share
    Życie Stolicy
"Czajka"MPWiKStolicawarszawa
Anna Słomczyńska

Poprzedni artykuł
Uwaga czołgi!
następny artykuł
Podpisano umowę na nowy basen przy ul. Inflanckiej

Powiązane artykuły

Lekarski cud radnego Koalicji Obywatelskiej Dawida Kacprzyka. Aż...

14 czerwca 2026

Skandal: Gh Development sponsorem 18 Biegu Ursynowa

13 czerwca 2026

PKD 2025. Sprawdź kody!

12 czerwca 2026

Maraton Horrorów 19 czerwca w Multikinie.

12 czerwca 2026

Warszawa i Mazowsze gotowe na Centrum Technologiczne Europejskiej...

12 czerwca 2026

500-lecie włączenia Mazowsza do Królestwa Polskiego.

11 czerwca 2026

WSPIERAJ PRAWDZIWE MEDIA
To numer naszego konta
66 1160 2202 0000 0004 6654 5754 Dziękujemy

Logo Wbijam Szpile - partner serwisu Zycie Stolicy

Najnowsze artykuły

  • Lekarski cud radnego Koalicji Obywatelskiej Dawida Kacprzyka. Aż 1,6 mln zł wynagrodzenia i brak snu.
  • Skandal: Gh Development sponsorem 18 Biegu Ursynowa
  • PKD 2025. Sprawdź kody!
  • Maraton Horrorów 19 czerwca w Multikinie.
  • Warszawa i Mazowsze gotowe na Centrum Technologiczne Europejskiej Agencji Kosmicznej
  • 500-lecie włączenia Mazowsza do Królestwa Polskiego.
  • Nowa zbędna, 27-osobowa rada ds. rynków rolnych
  • 32 mln z Samorządu na budowę i modernizację oczyszczalni ścieków
  • Zacisze – po drugim spotkaniu w sprawie Strefy Tempo 30
  • Galeria Łomianki – 13 czerwca przekaż niepotrzebny rower potrzebującym

Opinie

Wybitni polscy historycy, naukowcy i działacze społeczni publikują...

30 grudnia 2025

Książka na każdy dzień. Nr 6 Dymitry Glukhowsky...

3 kwietnia 2025

Książka na każdy dzień. Nr 5 Neil Gaiman...

24 marca 2025

Książka na każdy dzień. Nr 4 Irving Stone...

23 marca 2025

Książka na każdy dzień. Nr 3 Evelyn Waugh...

20 marca 2025

Najnowsze komentarze

  • Niesygnalista - PAIH: Ministerstwo Rozwoju jak Poncjusz Piłat ws. zwolnienia dyscyplinarnego sygnalistki
  • Łukasz - Za żart z KSeF zarzut karno-skarbowy i groźba 8 lat więzienia?
  • Nie mają co robić - KGS: Masowe zwolnienia by realizować Plan równości płci?
  • myślący katolik - Projekt ustawy o statusie „osoby najbliższej” to „związki partnerskie” pod nową nazwą
  • myślący katolik - Projekt ustawy o statusie „osoby najbliższej” to „związki partnerskie” pod nową nazwą

Popularne artykuły

  • 1

    Państwo, piwo i niespełniona obietnica. Dlaczego ustawy o asystencji osobistej dla niepełnosprawnych wciąż nie ma?

  • 2

    Spacer z dzieckiem i zakupy w sklepie monopolowym. Tłumaczył, że piwo pomoże mu na kaca.

  • 3

    O tym nie wiedzieliście… AMANTADYNO, MOJA POLSKA SCHIZOFRENIO.

  • 4

    Wołomin: Są wyniki sekcji zwłok 13-letnich dziewczynek. Dzieci miały czarne ubrania i wyraziste makijaże

  • 5

    Amantadyna jednak działa! Naukowcy z Cambridge potwierdzają odkrycie Polaków

  • 6

    Z nowym chłopakiem odwiedziła byłego męża. Ten chwycił za nóż i wbił mu w odbyt

  • 7

    „Szwadrony Trzaskowskiego”. Kogo i po co szkoli Warszawa?

  • 8

    Ile wynosi rzeczywista liczba mieszkańców Warszawy? Dane zaskakują!

  • 9

    Ordynator oddziału zakaźnego twierdzi, że pandemia koronawirusa to fikcja!

  • 10

    Dwie 13-latki powieszone w lesie. Na ciała trafiła przypadkowa osoba

  • 11

    Wichura zniszczyła część Cmentarza Bródnowskiego!

  • 12

    Nieoficjalne informacje w sprawie powieszonych w lesie 13-latek

  • 13

    Dantejskie sceny i bierność ochrony oraz klientów. Co się wydarzyło w Arkadii?

  • 14

    Zostawił gazik w sercu, bo o nim zapomniał.

  • 15

    Zamienił opakowania i do kasy przyniósł wiertło z niższą ceną. Okazało się, że jest wykładowcą w szkole policyjnej

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Youtube
  • Email

@2020 - ZycieStolicy.com.pl | Polityka prywatności

Zarządzaj zgodami plików cookie
Pliki cookies w Naszej witrynie, używane są do spersonalizowanych reklam

Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
  • Zarządzaj opcjami
  • Zarządzaj serwisami
  • Zarządzaj {vendor_count} dostawcami
  • Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Życie Stolicy
  • Strona główna
  • Stolica
  • Kraj
  • Świat
  • Bezpieczeństwo
  • Polityka
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Zdrowie
  • Wideo
  • Autorzy
    • płk Ireneusz Kulesza
    • Aleksandra Rachwał
    • Matka Polka
    • Jaok Janusz
    • Tȟašúŋke Witkó
    • Blanka Aleksowska
    • Antoni Macierewicz
    • Romuald Szeremietiew
    • Jan Pawlicki
    • Wojciech Wybranowski
  • Kontakt