Szef rządu przestrzegał mieszkańców Rypina przed powrotem PO do władzy. Jak stwierdził, PO „zabierze 500 plus, całą politykę społeczną, 13. i 14. emeryturę”.

Morawiecki wskazał, że posłanka KO Izabela Leszczyna pod koniec czerwca w Radiu Plus, mówiąc o polityce mieszkaniowej, stwierdziła: „jak wygramy wybory, przedstawimy wszystkie szczegóły”.

Zarzucił też prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu krytykę obniżania podatków przez rząd.

— Oni nasze obniżenie podatków traktują jako szaleństwo — mówił premier.

Z kolei byłemu prezesowi NBP Markowi Belce wytknął słowa z programu „Newsroom” wp.pl, że „inflację można zwalczyć przez podnoszenie podatków”.

— Tusk znaczy bieda. Nie ma powrotu Tuska. Nie chcemy powrotu biedy — oświadczył Morawiecki.

Szef rządu został zapytany na spotkaniu z mieszkańcami Rypina, dlaczego podczas kryzysu cierpią zwykli Polacy, podczas gdy spółki Skarbu Państwa notują zyski.

— Spółki realizują wyższe zyski, dlatego albo poprzez regulatora, albo same spółki wypracujemy mechanizm podzielenia się tymi zyskami z obywatelami, albo wprowadzimy — tak, jak Francja, Anglia, Hiszpania – podatek od zysków nadzwyczajnych na te spółki gazowe, energetyczne, które mają, rzeczywiście, bardzo wysokie zyski. Najbliższe miesiące przyniosą rozstrzygnięcie — powiedział premier.

Zapewnił, że „nie będzie tak, że te spółki będą miały bardzo wysokie zyski, a my nic z tymi zyskami nie zrobimy”.