Przejdź do treści
Życie Stolicy
  • Strona główna
  • Stolica
  • Kraj
  • Świat
  • Bezpieczeństwo
  • Polityka
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Zdrowie
  • Wideo
  • Autorzy
    • płk Ireneusz Kulesza
    • Aleksandra Rachwał
    • Matka Polka
    • Jaok Janusz
    • Tȟašúŋke Witkó
    • Blanka Aleksowska
    • Antoni Macierewicz
    • Romuald Szeremietiew
    • Jan Pawlicki
    • Wojciech Wybranowski
  • Kontakt
Życie Stolicy | Autorzy

Miejska kampania w obronie interesów niemieckiego koncernu?

przez Redakcja 20 maja 2020
20 maja 2020
1,4K

Pamiętacie jak całkiem niedawno Gazeta Wyborcza, lokalne media kontrolowane przez ludzi Rafała Trzaskowskiego, sam Trzaskowski, radni Koalicji Obywatelskiej i miejscy aktywiści, domagali się uruchomienia rowerów miejskich? Padały różne argumenty. Jednym z nich było to, że rowery miejskie mogą odciążyć system komunikacji publicznej. Teraz spółka NextBike powołując się na trudności wywołane pandemią koronawirusa, chce zawrzeć układ ze swoimi wierzycielami.

Chcą układu z wierzycielami

Wczoraj tj. 19 maja spółka Nextbike, która jest operatorem systemu Veturilo złożyła wniosek upadłościowy. Spółka podjęła decyzję o złożenie wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego oraz wniosku o ogłoszenie upadłości. Oficjalny komunikat stwierdza, że zagrożenie niewypłacalnością to efekt pandemii wirusa SARS-CoV-2.

Spółka chce przeprowadzić postępowanie restrukturyzacyjne aby dojść do porozumienia z wierzycielami. Oznacza to, że spółka chce zredukować część swoich zobowiązań lub przesunąć je w czasie. „Zawarcie układu z wierzycielami pozwoli na odsunięcie w czasie płatności aż do momentu powrotu do normalnego funkcjonowania systemów rowerowych po pandemii wirusa SARS-CoV-2” – przekazał Nextbike Polska.

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o… rowery

Co ciekawe nie zmieniają się zasady funkcjonowania rowerów miejskich.

Powstaje pytanie czemu urzędnicy miejscy, lokalni działacze i media kojarzone z jedną z opcji politycznych tak walczyły o uruchomienie rowerów miejskich. W innych krajach też wprowadzono podobne zakazy. Chodziło o lepszą komunikację, zdrowie, czystsze powietrze czy coś innego?

Wcześniejsze uruchomienie rowerów miejskich to oczywiście większe zyski dla firmy Nextbike. W ten sposób miejska i medialana kampania dot. jak najszybszego uruchomienia miejskich rowerów [której cel faktycznie mógł być szczytny – chcemy w to wierzyć], wpisywała się w ochronę interesów niemieckiego koncernu.

🚳 Zakaz korzystania z rowerów miejskich przedłużony na czas nieokreślony.
🇵🇱 Polska jest prawdopodobnie jedynym państwem w Europie, które na poziomie krajowym zakazało korzystania z tego rodzaju usługi.
💬Złożyliśmy uwagi do projektu rozporządzenia. Nie zostały one uwzględnione. pic.twitter.com/K2uXpblG7Y

— ZDM Warszawa (@ZDM_Warszawa) April 20, 2020

Nextbike, czyli europejska korporacja rodem z Niemiec

Miejskie rowery nie są miejskie. System Veturilo wymaga operatora, którym od 2012 roku jest firma Nextbike. W artykule Polityki z 2016 roku „Kto zarabia na miejskich jednośladach” autorstwa Cezarego Kowandy, możemy przeczytać:

„Na razie nasz rynek opanowały dwie obce spółki z dużym doświadczeniem międzynarodowym i – co chyba ważniejsze – zapasem pieniędzy: niemiecki Nextbike i francuski BikeU. Nextbike udzielił licencji swojej polskiej spółce, w której ma jedną czwartą udziałów. Resztę posiada giełdowa firma Larq, wcześniej znana jako CAM Media. Ona z kolei jest kontrolowana przez spółkę zarejestrowaną w Luksemburgu. Nextbike ma dziś ponad dwie trzecie udziałów w naszym rynku rowerów miejskich. Zarządza warszawskim Veturilo, a także bliźniaczymi systemami we Wrocławiu, w Poznaniu, Lublinie i Białymstoku. Z kolei BikeU, należący do francuskiego koncernu Egis, kontroluje rynek bydgoski, bielski i szczeciński. Jednak kontrakt na rozbudowę systemu w Szczecinie wygrał niedawno Nextbike.”

Firma Nextbike to niemiecka sieć bezobsługowych wypożyczalni rowerów, która działa w kilkunastu krajach na świecie. Posiada około 17 tys. rowerów tylko w Polsce.

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o… rowery

Ile warte są miejskie rowery? Fortunę. W artykule z 2018 roku, który ukazał się na money.pl „Rowery miejskie to żyła złota. Rekordowe zyski Nextbike Polska”. Wskazano, że przychody Nextbike Polska z 2017 wyniosły 44 mln złotych, a zysk netto wyniósł 4,7 mln złotych. Zakaz poruszania się rowerami miejskimi to oczywiście mniejsze zyski dla firmy Nextbike. I tu dochodzimy do sedna całej sprawy. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o rowery właśnie…

Pieniądze ponad życiem ludzkim?

W dobie kwarantanny narodowej, ograniczenie możliwości poruszania się rowerami miejskimi było jak najbardziej uzasadnione. Nie zamierzam tłumaczyć ile jest możliwych sposobów zakażenia koronawirusem i przeniesienia wirusa. Dość wskazać, że wirus na martwych powierzchniach potrafi utrzymać się przez kilka dni. Firma Nextbike i Urząd Miasta zapewnia, że systematyczne dezynfekcje zapobiegają możliwości rozwoju epidemii. Problem w tym, że dezynfekcja powinna być niemal ciągła. Przy każdej stacji rowerów Veturilo powinna stać ekipa odkażająca, co też nie gwarantuje sukcesu.

Z informacji które uzyskaliśmy od przedstawicieli Nextbike wynikało, że firma stara się aby niektóre części rowerów były dezynfekowane przynajmniej dwa razy dziennie. Czy to wystarczająco? Nasi drodzy czytelnicy muszą odpowiedzieć na nie sami.

  • 0
    Share
    Facebook
  • 0
    Share
    Twitter
  • 0
    Share
    LinkedIn
  • 0
    Share
    Życie Stolicy
next bikenextbikenextbike polskapolskarafał trzaskowskirowerroweryrowery miejskieveturilowarszawa
Avatar photo
Redakcja

Poprzedni artykuł
Jutro TVP1 wyemituje dokument „Nic się nie stało” o pedofilii w świecie celebrytów!
następny artykuł
Czy Polacy pójdą śladami wiceprezydenta Warszawy i spędzą wakacje w swoich „gniazdkach miłości”?

Powiązane artykuły

PKD 2025. Sprawdź kody!

12 czerwca 2026

Maraton Horrorów 19 czerwca w Multikinie.

12 czerwca 2026

Warszawa i Mazowsze gotowe na Centrum Technologiczne Europejskiej...

12 czerwca 2026

500-lecie włączenia Mazowsza do Królestwa Polskiego.

11 czerwca 2026

Nowa zbędna, 27-osobowa rada ds. rynków rolnych

11 czerwca 2026

32 mln z Samorządu na budowę i modernizację...

10 czerwca 2026

WSPIERAJ PRAWDZIWE MEDIA
To numer naszego konta
66 1160 2202 0000 0004 6654 5754 Dziękujemy

Logo Wbijam Szpile - partner serwisu Zycie Stolicy

Najnowsze artykuły

  • PKD 2025. Sprawdź kody!
  • Maraton Horrorów 19 czerwca w Multikinie.
  • Warszawa i Mazowsze gotowe na Centrum Technologiczne Europejskiej Agencji Kosmicznej
  • 500-lecie włączenia Mazowsza do Królestwa Polskiego.
  • Nowa zbędna, 27-osobowa rada ds. rynków rolnych
  • 32 mln z Samorządu na budowę i modernizację oczyszczalni ścieków
  • Zacisze – po drugim spotkaniu w sprawie Strefy Tempo 30
  • Galeria Łomianki – 13 czerwca przekaż niepotrzebny rower potrzebującym
  • ŚWIATOWY DZIEŃ CHEMIKA –  RELACJA Z WYDARZENIA 09 CZERWCA 2026
  • Jubileusz 100-lecia – Spółdzielnia Mleczarska Ryki – zgromadził tłumy

Opinie

Wybitni polscy historycy, naukowcy i działacze społeczni publikują...

30 grudnia 2025

Książka na każdy dzień. Nr 6 Dymitry Glukhowsky...

3 kwietnia 2025

Książka na każdy dzień. Nr 5 Neil Gaiman...

24 marca 2025

Książka na każdy dzień. Nr 4 Irving Stone...

23 marca 2025

Książka na każdy dzień. Nr 3 Evelyn Waugh...

20 marca 2025

Najnowsze komentarze

  • Niesygnalista - PAIH: Ministerstwo Rozwoju jak Poncjusz Piłat ws. zwolnienia dyscyplinarnego sygnalistki
  • Łukasz - Za żart z KSeF zarzut karno-skarbowy i groźba 8 lat więzienia?
  • Nie mają co robić - KGS: Masowe zwolnienia by realizować Plan równości płci?
  • myślący katolik - Projekt ustawy o statusie „osoby najbliższej” to „związki partnerskie” pod nową nazwą
  • myślący katolik - Projekt ustawy o statusie „osoby najbliższej” to „związki partnerskie” pod nową nazwą

Popularne artykuły

  • 1

    Państwo, piwo i niespełniona obietnica. Dlaczego ustawy o asystencji osobistej dla niepełnosprawnych wciąż nie ma?

  • 2

    Spacer z dzieckiem i zakupy w sklepie monopolowym. Tłumaczył, że piwo pomoże mu na kaca.

  • 3

    O tym nie wiedzieliście… AMANTADYNO, MOJA POLSKA SCHIZOFRENIO.

  • 4

    Wołomin: Są wyniki sekcji zwłok 13-letnich dziewczynek. Dzieci miały czarne ubrania i wyraziste makijaże

  • 5

    Amantadyna jednak działa! Naukowcy z Cambridge potwierdzają odkrycie Polaków

  • 6

    Z nowym chłopakiem odwiedziła byłego męża. Ten chwycił za nóż i wbił mu w odbyt

  • 7

    „Szwadrony Trzaskowskiego”. Kogo i po co szkoli Warszawa?

  • 8

    Ile wynosi rzeczywista liczba mieszkańców Warszawy? Dane zaskakują!

  • 9

    Ordynator oddziału zakaźnego twierdzi, że pandemia koronawirusa to fikcja!

  • 10

    Dwie 13-latki powieszone w lesie. Na ciała trafiła przypadkowa osoba

  • 11

    Wichura zniszczyła część Cmentarza Bródnowskiego!

  • 12

    Nieoficjalne informacje w sprawie powieszonych w lesie 13-latek

  • 13

    Dantejskie sceny i bierność ochrony oraz klientów. Co się wydarzyło w Arkadii?

  • 14

    Zostawił gazik w sercu, bo o nim zapomniał.

  • 15

    Zamienił opakowania i do kasy przyniósł wiertło z niższą ceną. Okazało się, że jest wykładowcą w szkole policyjnej

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Youtube
  • Email

@2020 - ZycieStolicy.com.pl | Polityka prywatności

Zarządzaj zgodami plików cookie
Pliki cookies w Naszej witrynie, używane są do spersonalizowanych reklam

Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
  • Zarządzaj opcjami
  • Zarządzaj serwisami
  • Zarządzaj {vendor_count} dostawcami
  • Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Życie Stolicy
  • Strona główna
  • Stolica
  • Kraj
  • Świat
  • Bezpieczeństwo
  • Polityka
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Zdrowie
  • Wideo
  • Autorzy
    • płk Ireneusz Kulesza
    • Aleksandra Rachwał
    • Matka Polka
    • Jaok Janusz
    • Tȟašúŋke Witkó
    • Blanka Aleksowska
    • Antoni Macierewicz
    • Romuald Szeremietiew
    • Jan Pawlicki
    • Wojciech Wybranowski
  • Kontakt