W sobotę, 12 grudnia 2020, palma na rondzie de Gaulle’a w centrum Warszawy skończyła 18 lat. Miała być projektem, który stanie tam zaledwie na rok, dziś trudno sobie wyobrazić rondo bez niej.
Palma to projekt artystyczny Joanny Rajkowskiej, Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich. Pojawiła się w stolicy 12 grudnia 2002 roku. Inspiracją do jej postawienia była wizyta autorki w Izraelu. początkowy projekt zakładał powstanie całego szpaleru drzew. Finalnie, autorka wykonała jedną palmę.
Palma to plastikowa imitacja, której wykonanie pochłonęło 12 tys. dolarów, a praca nad nią trwała pół roku i została wykonana przez amerykańską firmę Soul-utions.Com. Wzorem była palma daktylowa. Ma wysokość 15 metrów, jest wodoodporna i powstała z połączenia tworzyw sztucznych oraz naturalnych. Osadzona jest na metalowej konstrukcji obciążonej betonowymi prefabrykatami.
Z okazji swoich 18. urodzin palma przemówiła do warszawiaków. List w jej imieniu opublikowało muzeum sztuki współczesnej które opiekuje się instalacją –
„Odzywam się, ja, sztuczne drzewo, bo zaczynam się niepokoić. Nie martwię się o siebie, choć wiem, że czeka mnie przeprowadzka. Boję się o Was, przyjaciółki i przyjaciele – czytamy w liście.
Wymień „kopciucha” jeszcze do końca roku, a dostaniesz 100% zwrot od miasta
PALMA, RONDO DE GAULLE’A, ALEJE JEROZOLIMSKIE, WARSZAWA, STOLICA, SYMBOL, PROJEKT JOANNY RAJKOWSKIEJ, 18 ROCZNICA, MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ
1 komentarz
….dziś trudno sobie wyobrazić rondo bez niej. …. Ja sobie wyobrażam. I marzę o tym aby jak najprędzej ten kicz zniknął na zawsze.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.