Na niecałe 2 tygodnie przed ubiegłymi wyborami parlamentarnymi, doszło do tajemniczego spotkania w siedzibie firmy „Five Rand„, przy ul. Nowogrodzkiej – informuje użytkownik Twittera o nazwie „Tony Chin”.
Na spotkaniu obecni byli: –Przemysław Wipler, właściciel firmy i kandydat Konfederacji, –Michał Krzymowski, wspólnik Wiplera, drugi właściciel Five Rand, – Marcin Duma, człowiek od sondaży, Prezes IBRiS i United Surveys (podejrzana postać Pana Marcina została już opisana wcześniej, link do wątków w komentarzu) –Stanisław Tyszka, kandydat Konfederacji w okręgu 26 (uzyskał mandat) – Witold Tumanowicz, kandydat Konfederacji w okręgu 7 (uzyskał mandat) –Krzysztof Tuduj, kandydat Konfederacji w okręgu 3 (uzyskał mandat) –Roman Jamiołkowski, Dyrektor ds.Relacji Zewnętrznych i Prawnych na Polskę oraz Litwę, Łotwę i Estonię w koncernie tytoniowym British American Tobacco (BAT) – to właśnie obecność Pana Romana i firmy BAT wzbudza największe kontrowersje – można przeczytać na Twitterze.
British American Tobacco (BAT) jest jednym z 2 największych koncernów tytoniowych w Polsce. Drugim jest Philip Morris. Koncerny rywalizują między sobą nie tylko „na rynku”, ale również opłacając znamienite ośrodki lobbingowe (takie jak na Przemka Wiplera), usiłując wpływać na polityków, stosując „czarny PR” – tutaj także Five Rand przychodzi z pomocą.
Znajomość Wiplera z wiceministrem sprawiedliwości Romanowskim
W grudniu 2020r. miało dojść do podniesienia akcyzy, która miała uderzyć między innymi w rynek tytoniowy. Ustawa była już gotowa do podpisania przez Premiera Mateusza Morawieckiego, ale poprawkę do niej wniósł Marcin Romanowski, Wiceminister Sprawiedliwości, prywatnie przyjaciel Przemysława Wiplera. Romanowski był nawet świadkiem na jego ślubie, niegdyś był również jednym z ekspertów w Fundacji Republikańskiej, założonej przez Wiplera.
Znajomość Pana Romanowskiego z Wiplerem nie jest jedyną „podejrzaną” sprawą. Poprawka dotyczyła ponad dwukrotnego podniesienia akcyzy na 'nowatorskie wyroby tytoniowe’. Po pierwsze, poprawka nie dotyczyła wszystkich wyrobów tytoniowych takich jak np. e-papierosy od BAT, dotyczyła wyłącznie podgrzewaczy do tytoniu – co uderzało w głównego producenta, konkurencyjną firmę – Philip Morris. Po drugie – fakt, że poprawka została zgłoszona przez Wiceministra Sprawiedliwości, a nie Ministerstwo Finansów – które naturalnie zajmuje się akcyzą.
Kaczyński kontra Wipler
Wtedy jednak rząd wyszedł z poprawką która uderzała w obu graczy. Lobbyści firmy Philip Morris nieoficjalnie komentowali to tak: „Ktoś wypowiedział nam wojnę, próbując zwiększyć akcyzę na tytoń podgrzewany, a skończyło się na ustawie, która uderza w nas wszystkich. Sami są sobie winni i teraz próbują zablokować nowe przepisy.” Jarosław Kaczyński zapowiedział, że będą wyciągane konsekwencje od każdego posła PiS podczas głosowania nad akcyzą. Istniały tutaj poważne obawy, że grupa posłów PiS współpracująca z Wiplerem może tego dokonać. Kaczyński miał właśnie wtedy zażądać od pewnych Posłów PiS podpisanie oświadczenia o tym, że nie współpracują w żaden sposób z Wiplerem. Do zablokowania w końcu nie doszło.
Powiązania Wiplera z firmą BAT sięgają jeszcze conajmniej 2013r., gdy Fundacja Republikańska Wiplera napisała raport na zlecenie koncernu BAT, w którym obwiniła rząd za „zbytnie obciążenie podatkami niektórych producentów tytoniu”. W tamtym czasie, Wipler, wtedy poseł PiS, wystąpił z interpelacją do Ministra Finansów w tej sprawie.
Źródło: Twitter.