Komisja Europejska wciąż nie wyraziła zgody dot. pomocy finansowej w/s dopłat:
– za usługi transportu zbóż lub rzepaku do portów nadbałtyckich, dla producentów rolnych oraz podmiotów które nabyły od producenta rolnego rzepaku lub zboże w celu dalszej odsprzedaży oraz
– dla podmiotów prowadzącemu działalność w zakresie skupu zbóż lub obrotu zbożami będącymi mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia 2022/2472 które poniosły dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku kukurydzy spowodowanej agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy i dokonały sprzedaży kukurydzy suchej po 15 marca 2023 roku.
Na spotkaniu z dnia 10 sierpnia urzędnicy resortu rolnictwa oświadczali, że nie mogą ponaglać Komisji Europejskiej. Skoro urzędnicy resortu rolnictwa nie chcą lub nie mogą, to 12 sierpnia Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona” wystąpił do komisarzy Valdisa Dombrowkisa (ds. Handlu) i Janusza Wojciechowskiego (ds. rolnictwa i obszarów wiejskich) o przyspieszenie decyzji ws. wyrażenia zgody dotyczącej pomocy finansowej przewidzianej:
1) w §1 pkt. 2) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadzające do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. – §13 zu (Dz. U z dn. 21.04.2023 poz. 757)
2) w §1 pkt.7) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 lipca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadzające do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. – §13 zzc (Dz.U z dn. 7 lipca 2023 poz. 1306).
Jak podkreśla Związek – Brak decyzji Komisji Europejskiej w wyżej wymienionych sprawach stwarza sytuację, w której potencjalni beneficjenci tej pomocą są w ekspektatywie tej pomocy, nie wiedzą czy będą mogli na nią liczyć czy też nie oraz w jakim terminie, a tym samym powoduje niepewność co do decyzji gospodarczych jakie powinni oni podjąć już teraz w okresie żniwnym (co do możliwości większego lub mniejszego skupu, większego lub mniejszego kredytu itd.). Oczekiwanie na decyzję, niepewność z tym związana nie wpływa korzystnie na sytuację tych podmiotów.
Zwracamy także uwagę, iż brak decyzyjności Komisji Europejskiej w tym zakresie negatywnie wpływa na odbiór społeczny samej Unii Europejskiej. W świetle powyższego, wnosimy o jak najszybsze podjęcie decyzji (najlepiej jeszcze sierpniu). Oczekujemy wyrażenia przez Komisję Europejską zgody dotyczącej udzielenia wspomnianej pomocy finansowej.
W sprawach dopłat transportowych oczekiwanie na zgodę Komisji trwa od kwietnia. Nie tak dawno słyszeliśmy od przedstawiciela resortu pogląd, że organizacje rolnicze powinny pomagać. No to pomagamy, skoro urzędnicy resortu rolnictwa nie mogą ponaglać, to my możemy i stąd nasz wniosek do Komisji Europejskiej by ta wydała stosowne zgody – informuje dr Daniel Alain Korona, pełnomocnik Związku.
źródło: https://zzrkorona.blogspot.com/2023/08/zzr-korona-zwraca-sie-do-komisji.html