Administracja Stanów Zjednoczonych będzie zwalczać antysemityzm nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także za granicą, w tym w partnerstwie z Niemcami – oświadczył Departament Stanu USA w odpowiedzi na zapytanie o najnowsze dane dotyczące przestępczości o podłożu antysemickim z 2022 r. w Niemczech, zgodnie z którymi w ubiegłym roku doszło do 2641 motywowanych w ten sposób czynów w tym kraju.
„Nigdy więcej oznacza nigdy więcej. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wcześnie i często przeciwstawiać się antysemityzmowi i nienawiści we wszystkich ich formach” – przekazał w oświadczeniu Departament Stanu.
Jak podkreślono, przypadki antysemityzmu rosną na całym świecie, a „historia pokazuje, że każde społeczeństwo, w którym istnieje antysemityzm jest społeczeństwem zagrożonym, ponieważ to, co zaczyna się od nienawiści wobec narodu żydowskiego, nigdy się na tym nie kończy”. W ocenie Departamentu Stanu antysemickie teorie spiskowe podsycają inne formy nienawiści, dyskryminacji i uprzedzeń oraz niszczą jedność, zaufanie do rządu i demokrację.
Administracja USA będzie zwalczać antysemityzm na całym świecie, a „przykładem takiej pracy jest nasze partnerstwo z Niemcami”.
„Wzywamy wszystkie kraje sojusznicze do potraktowania tej kwestii równie poważnie jak Stany Zjednoczone i poświęcenia swoich zasobów, aby stłumić tę zgubną nienawiść, a także zwalczać wszelkie formy nienawiści, dyskryminacji i uprzedzeń – w tym dyskryminację innych mniejszości religijnych, rasizm, seksizm i nienawiść skierowaną przeciwko osobom LGBTQI+” – przekazał Departament Stanu.
Według danych corocznego raportu niemieckiego Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) opublikowanego w maju w 2022 r. w Niemczech odnotowano 2641 czynów karalnych motywowanych antysemityzmem; średnio 7 dziennie. W 2021 r. było ich 3027.
W 2022 r. zdecydowana większość z tych przestępstw (ok. 84 proc.) była związana z prawicowym ekstremizmem, mniejsza część z islamskim radykalizmem – wynika ze sprawozdania. 88 czynów to przestępstwa z użyciem przemocy. W 61 przypadkach doszło do uszkodzenia ciała.
Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie gazety „Welt am Sonntag” wynika, że 42 proc. Niemców nie zgadza się ze stwierdzeniem: „Na tle historii narodowego socjalizmu Niemcy po dziś dzień ponoszą szczególną odpowiedzialność za naród żydowski”. 43 proc. zgadza się z tym zdaniem. W opinii polityków jest to wynik alarmujący. Komisarz rządu RFN ds. antysemityzmu Felix Klein ostrzegł w sobotę przed nienawiścią do Żydów w niemieckich szkołach, który pochodzi „nie tylko od uczniów, ale także od nauczycieli”.
Źródło: PAP.