Kwestie związane z cyberbezpieczeństwem od lat podnoszone są przez wszelkiego rodzaju instytucje związane z bezpieczeństwem. Nawet pozornie mała nieostrożność może kosztować przedsiębiorstwo lata pracy, a także wiele pieniędzy. Dowiedz się, jak chronić się przed cyberatakami z polską firmą Flowberg IT.
Najnowsze konflikty zbrojne jasno pokazują, że oprócz czołgów i samolotów, niezwykle ważne są wojska cybernetyczne. Ich działanie może w wielu sytuacjach spowodować straty ogromne straty i to na różnych płaszczyznach.
Flowberg IT wymienia 3 kluczowe zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa firmy
Wiele błędów narażających firmę na zagrożenia związane z nieautoryzowanym dostępem do zasobów wewnętrznych jest niestety spowodowanych błędami ludzkimi. Jednym z podstawowych przykładów jest wprowadzenie zbyt słabego hasła. Dla użytkownika jest to duże ułatwienie, bo nie trzeba trudzić się jego zapamiętywaniem. Jednak takie samo zdanie na ten temat mają cyberprzestępcy.
„Dobrodziejstwa nowoczesnej technologii niosą ze sobą także pewne zagrożenia. Wspomniane wyżej rozwiązania, rzecz jasna, zapobiegają im w możliwie największym stopniu, jednakże warto je pokrótce omówić. Co ciekawe, niektóre z nich, zapewne wydadzą się prozaiczne, jednakże mogą nieść ze sobą szkody, które dla firmy mogą być bardzo dotkliwe. Warto tutaj nadmienić, że nawet najlepsze rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa IT mogą okazać się niewystarczające wobec często pomijanego czynnika ludzkiego.” – alarmuje pracownik Flowberg IT.
Drugim, niezwykle istotnym zagrożeniem dla cyberbezpieczeństwa przedsiębiorstwa, jest tzw. phising, czyli strony wyłudzające dane. Większość pracowników, przynajmniej raz, skorzystała ze służbowego komputera w celach prywatnych — zalogowanie się na profile społecznościowe czy przejrzenie oferty sklepu internetowego to jedne z podstawowych przypadków. W takiej sytuacji trzeba być szalenie ostrożnym i uważać na każde potencjalne niebezpieczeństwo.
Ostatni problem jest najbardziej związany z błędem ludzkim, gdyż nie wymaga uczestnictwa przestępcy. Mowa po prostu o przypadkowej utracie danych, np. poprzez brak zapisu postępów pracy. W taki sposób również możemy stracić niezwykle ważne pliki.
Internetowe siły specjalne, czyli SOC
Z pomocą w zakresie cyberbezpieczeństwa przychodzi Security Operation Center od firmy Flowberg IT. Do wykonywanych przez SOC zadań należy m.in. monitoring dostępu do danych krytycznych czy audyt polityki bezpieczeństwa IT.
„Usługa pełni rolę monitoringu nad bezpieczeństwem procesów biznesowych zachodzących w infrastrukturze teleinformatycznej klienta. Dzięki niej możliwe jest szybkie reagowanie na pojawiające się zdarzenia zagrażające ciągłości procesów biznesowych. Usługa wpływa na zmniejszenie możliwości kompromitacji systemów krytycznych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz minimalizuje możliwość wycieku lub upublicznienia danych mających kluczowe znaczenie dla klienta.” – informuje przedstawiciel Flowberg IT.
Realizowane przez SOC zadania wiążą się również z wydawaniem zaleceń poaudytowych, których wdrożenie pozwoli znaczne zwiększyć cyberbezpieczeństwo firmy. Oparte są one na monitoringu danych, czyli najefektywniejszym z możliwych sposobów ochrony.
Dlaczego warto skorzystać z Security Operation Center?
W przypadku przedsiębiorstw cyberbezpieczeństwo powinno być w dzisiejszych czasach dobrem najwyższym. To właśnie luki w systemach mogą sprawić, że w ciągu jednej chwili do naszych zasobów zdobędzie dostęp osoba nieuprawniona.
„Wynikiem pracy SOC są również raporty świadczące o kondycji środowiska teleinformatycznego, w którym zachodzą procesy biznesowe. Raporty informują o częstotliwości, poziomie zagrożenia i stopniu odporności infrastruktury teleinformatycznej na pojawiające się zdarzenia. Zawierają one jednocześnie zalecenia dotyczące kroków niezbędnych celem minimalizacji pojawiających się zagrożeń.” – czytamy na stronie flowbergit.pl.
Każda firma, która chce wdrożyć system zarządzania ryzykiem czy wprowadzić procedury zachować w sytuacjach kryzysowych, powinna skorzystać z usług Flowberg IT. Cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstwa powinno być traktowane nie jako wydatek, ale jako inwestycja.
Fot. Pixabay.com