W piątek, 9 grudnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w październiku 2003 roku – poinformował zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
„CBA prowadzi szereg działań o charakterze profilaktycznym i edukacyjnym, współpracując z instytucjami krajowymi i międzynarodowymi. W tym roku Szefa CBA, Andrzej Stróżny podjął inicjatywę podpisania listów intencyjnych o współpracy, z szeregiem uczelni wyższych”
– przekazał zespół prasowy CBA.
Inicjatywa szefa CBA ma na celu to rozwijanie i wzmacnianiu postaw etycznych oraz obywatelskich wśród przyszłych absolwentów.
„W związku z tym zaplanowano m.in. organizację szkoleń, które mają służyć podniesieniu świadomości na temat zjawiska korupcji oraz kształtowaniu właściwych wzorców zachowań, jak również rozwojowi zawodowemu i wzmacnianiu kompetencji studentów”
– podkreśliło CBA.
„Do tej pory nawiązano współpracę z kilkunastoma uczelniami, w tym Uniwersytetem w Białymstoku, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Jagiellońskim, Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Krakowską, Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Rzeszowskim, Politechniką Warszawską, Politechniką Śląską, Politechniką Białostocką, Politechniką Gdańską, Politechniką Rzeszowską, Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie, Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Wojskową Akademią Techniczną”
– wyliczyło CBA.
Jak podał zespół, CBA prowadzi także szkolenia antykorupcyjne, m.in. dla pracowników administracji publicznej. Są one w formie stacjonarnej. Do tej pory wzięło w nich udział ponad 65 tys. osób.
„Natomiast w formie e-learningowej ukończono już ponad 360 tys. szkoleń”
– podało CBA.
„Przedstawiciele CBA w ramach swoich zadań współpracują także z instytucjami międzynarodowymi, w tym uczestniczą w spotkaniach, warsztatach, wizytach studyjnych czy konferencjach wzmacniających istniejącą współpracę oraz wymianę informacji w obszarze zwalczania i zapobiegania korupcji”
– zapewniło CBA.
„Biuro zorganizowało w tym roku także Międzynarodową Konferencję LEAF 2022, podczas której spotkali się eksperci z różnych rejonów Polski i Europy, przedstawiciele służb, środowiska naukowego i niezależni eksperci. Podczas trzech dni odbyły się 23 prelekcje, w których wzięło udział blisko 500 uczestników, w formule stacjonarnej i online. Konferencja stanowiła istotną część projektu współfinansowanego z funduszy norweskich, którego celem jest wzmocnienie współpracy międzynarodowej”
– dodało CBA.
Poleciło też swoją platformę szkoleniową, która znajduje się na stronie https://szkolenia-antykorupcyjne.edu.pl/.
PAP/MK
Agenci CBA zatrzymali podejrzanego, który miał posługiwać się fałszywymi fakturami VAT na 3 mln zł
CBA, KORUPCJA, MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZECIWDZIAŁANIA KORUCJI, KORUPCJA