Poniżej publikujemy Komunikat prasowy Warszawskiego Forum Samorządowego ws. zablokowania warszawskiego programu badań dla seniorów. W wyniku zablokowania projektu nie zostanie zrealizowana ważna część kompleksowego programu Warszawa dla seniorów”.

Program miał dotyczyć badań profilaktycznych dla seniorów w wieku 70-80 lat. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji swoją decyzję tłumaczy tym, że program senioralny może zwiększyć kolejki. Używa także sformułowania, że potencjalne, powyższe działania mogą wręcz skutkować nadwykrywalnością poszczególnych jednostek chorobowych. Są to niezwykle skandaliczne i szkodliwe słowa, które segregują ludzi na lepszych i gorszych. Na tych, których stać na profilaktykę i na tych, którzy z powodu niewiedzy lub braku pieniędzy nie mogą poddać się takim badaniom – czytamy.

Projekt miał ruszyć w drugiej połowie 2019 roku, a na jego realizacje zarezerwowano kwotę 2,3 mln złotych. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji twierdzi, że „potencjalne, powyższe działania mogą wręcz skutkować nadwykrywalnością poszczególnych jednostek chorobowych”.

„Jesteśmy kompletnie zszokowani tym, że jednostka podległa Ministerstwu Zdrowia podjęła taką decyzję. Tłumaczenia ze strony Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji są skandaliczne, bo w sposób jawny dyskryminują seniorów. Przecież główną ideą jest właśnie sprawdzenie pacjentów, czy mają jakieś schorzenia, a następnie podjęcie leczenia. Działania Ministerstwa Zdrowia to konsekwencja antywarszawskiej polityki PiS” – mówi Grzegorz Gruchalski, lider Warszawskiego Forum Samorządowego.

Skierujemy pismo do ministra zdrowia z nadzieją, że jednak sprawa znajdzie swój szczęśliwy finał i program zostanie zrealizowany. Chodzi przecież o zdrowie i życie seniorów – dodał Grzegorz Gruchalski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Autor: Redakcja