Wiadomo, że Spółdzielnia Mieszkaniowa „Służew nad Dolinką” zwróciła się do Rzecznika Praw Obywatelskich w związku ze zmianami zasad naliczania opłat za wywóz śmieci. Przedstawiciele spółdzielni zamierzają w imieniu mieszkańców wnioskować do władz samorządowych oraz rządowych o zmianę systemu naliczania opłat za wywóz śmieci.
Najwięcej wątpliwości spółdzielcom sprawił skokowy wzrost podwyżek cen wywozu odpadów. W budynkach spółdzielczych dominująca grupę wiekową stanowią osoby starsze. Dla samotnie mieszkających osób to wzrost z 10 do 65 złotych miesięcznie. Wzrost opłat dotknie głównie emerytów i rencistów.
Mieszkańcom przeszkadzają też związane z nowymi regułami problemy z organizacją odbioru odpadów z wielorodzinnych budynków mieszkalnych. niedostosowanie infrastruktury budynkowej do wymogów związanych z nowymi zasadami selekcji odpadów, brak konsultacji społecznych przed wprowadzeniem nowego systemu selekcji odpadów i stawek opłat, niepewność co do prawidłowości selekcji odpadów oraz wątpliwości dotyczące samej liczby pięciu frakcji.
Spółdzielcy zaprezentowali rozwiązania, które ich zdaniem poprawią kwestie śmieci w Warszawie. I tak ich zdaniem opłatę marszałkowską powinni pokrywać producenci. Kolejnym pomysłem jest minimalizacja ilości opakowań dla jednego produktu, wprowadzenie jednorodności opakowań itp.
Przedstawiciele spółdzielni zaproponowali tez wprowadzenie dwuskładnikowej stawki opłat za wywóz nieczystości. Jeden składnik opłaty miałby być zależny od powierzchni lokali, drugi od liczby osób mieszkających w lokalu.
Zaproponowano także budowę nowoczesnych instalacji do segregacji, odzyskiwania i utylizacji nieczystości przez podmioty publiczne, uczestnictwo publicznego regulatora w kształtowaniu cen gospodarki odpadami oraz ponowną weryfikację przez poszczególne gminy kalkulacji obecnie wprowadzonych stawek i ich zasadności ekonomicznej.