W Fabryce Norblina powstał koncept KinoGram, gdzie poza projekcjami repertuaru kinowego będzie można oglądać spektakle teatralne czy koncerty. Swoją siedzibę do Fabryki Norblina przeniosła również Gildia Reżyserów Polskich, która będzie współtworzyła ofertę kulturalną kina.
Koncept kinowy KinoGram w zrewitalizowanej Fabryce Norblina będzie prezentował najnowsze premiery polskiej i światowej kinematografii, a także niezależne produkcje międzynarodowe w doskonałej jakości dźwięku i obrazu
– przekazało biuro prasowe tej instytucji w komunikacie. Kino składa się z siedmiu kameralnych, w których zmieści się 550 widzów – największa z nich przyjmie 115 osób.
Kino wystartuje 10 września ze swoim repertuarem.
Bilety pojawią się w sprzedaży 7 września – będzie je można kupić na stronie internetowej oraz przez aplikację na smartfony Fabryka Norblina
– przekazano.
W przestrzeniach KinoGram swoją siedzibę będzie miała też Gildia Polskich Reżyserów, która objęła kino swoim wsparciem merytorycznym. „Będzie można tutaj spotkać na co dzień najlepszych polskich twórców i ludzi przemysłu filmowego” – podkreśla biuro prasowe.
Wśród planowanych wydarzeń w KinoGram są m.in. wykłady mistrzowskie reżyserów i wybitnych postaci kina, wywiady „Jeden na jeden” (reżysera z reżyserem), premiery filmowe połączone z dyskusjami, retransmisje ważnych wydarzeń i uroczyste gale branżowe.
KinoGram będzie również jedynym kinem w Europie eksponującym oryginalną statuetkę Oscara. Jej polski zdobywca, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, przekazał kinu swoje trofeum zdobyte za muzykę do filmu „Marzyciel”. Tę najwyższą w świecie filmu nagrodę będzie można zobaczyć przed projekcjami w sali nr 7.
KinoGram ma też własny festiwal filmów krótkometrażowych. Ogłoszony na początku lipca przyjmuje zgłoszenia twórców z Polski i ze świata. Właśnie tutaj przez cały listopad odbywać się będą projekcje wyselekcjonowanych zgłoszeń, a 30 listopada tego roku odbędzie się Gala KIFF, w trakcie której zostaną ogłoszone zwycięskie filmy, wybrane przez Jury pod przewodnictwem Kasi Adamik. Zgłoszenia na festiwal można wysyłać do 30 października.
Chcemy, aby KinoGram był miejscem spotkania z kulturą w szerokim pojęciu tego słowa – przede wszystkim kino, ale także opera, teatr, muzyka, malarstwo i nawet rzeźba. Mamy nadzieję, że kalendarz wydarzeń przyciągnie każdego widza, który oczekuje od kina czegoś więcej i sprawi, że poczuje się on u nas jak w domu
– podsumowała plany kina Anna Zoll, dyrektor KinoGram.
PAP/AS
Edward Dwurnik zostanie uhonorowany muralem u zbiegu ulic Żelaznej i Prostej