Tutaj bije serce uśmiechniętej Polski otwartej Polski – powiedział w sobotę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z uczestnikami Parady Równości przed Pałacem Kultury I Nauki.
To miejsce, w którym się wszyscy uśmiechają, zero agresji. Tutaj bije serce uśmiechniętej otwartej Polski
– powiedział Trzaskowski.
Zapytany przez dziennikarzy o realizację postulatów z tzw. karty LGBT, którą podpisał w 2019 r, odpowiedział: „Realizujemy, co obiecaliśmy”. Podkreślił, że niebawem powstanie hostel dla osób LGBT wyrzuconych z domu.
Trzaskowski robił sobie selfi z uczestnikami parady. Zebrani na Placu Defilad uczestnicy parady mieli w rękach tęczowe flagi, a także z symbolami Unii Europejskiej.
Po dwóch latach (wówczas odbyła się ostatnia parada – PAP), w których byliśmy ranieni, jako społeczność LGBT Warszawy, wychodzimy wzmocnieni, jesteśmy zjednoczeni
– powiedział rzecznik Fundacji Wolontariat Równości Rafał Wojtczak podczas konferencji prasowej poprzedzającej to wydarzenie.
Jesteśmy całym sercem, z tymi, którzy odeszli w minionym roku, którzy nie mogą pójść z nami
– dodała Paulina Piechna-Więckiewicz z zarządu Fundacji Wolontariat Równości.
Wyraziła nadzieję, że parada „będzie bezpieczna i radosna”.
Tegoroczna Parada Równości rozpoczęła się ok. godz. 15 pod Pałacem Kultury i Nauki. Według planów przejdzie spod PKiN ul. Marszałkowską, Waryńskiego i Batorego na Pole Mokotowskie.
Było spokojnie, w ten sposób stołeczna policja oceniła przebieg Parady Równości, która w sobotnie popołudnie przeszła przez centrum miasta. W paradzie wziął udział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz politycy lewicy.
Witam Warszawę kolorową, uśmiechniętą. Warszawę tolerancyjną. Parada to święto całej społeczności LGBT+, ale to również święto wszystkich, którzy są tolerancyjni. Wszystkich, którzy są uśmiechnięci. Wszystkich, którzy patrzą w przyszłość. Wszystkich, którzy chcą, aby Warszawa była dla wszystkich
– powiedział Trzaskowski do uczestników zebranych przed Pałacem Kultury i Nauki.
Uczestnicy parady z tęczowymi flagami, sztandarami w barwach Unii Europejskiej, a także z logo KOD oraz Obywatele RP przemaszerowali ulicami Warszawy. Na nielicznych transparentach widniały hasła: „Chcemy mieć wybór”, „Razem w obronie równych praw”.
Parada przeszła spod PKiN ul. Marszałkowską, Waryńskiego i Batorego na Pole Mokotowskie. Pochód zabezpieczali liczni policjanci. Ruch kołowy na trasie był wstrzymany.
Około godz. 18 Komenda Stołeczna Policji poinformowała na twitterze, że „zakończyło się zgromadzenie dotyczące parady równości. Ruch kołowy został przywrócony na wszystkich ulicach Warszawy. (…) Było spokojnie”.
PAP/AS
Trzaskowski o Paradzie Równości: święto otwartości, tolerancji i szacunku