CBA zatrzymało trzy osoby w sprawie funkcjonowania piramidy finansowej. Według śledczych nawet kilka tysięcy osób mogło stracić kilkaset milionów złotych.
Wśród zatrzymanych są – prezes zarządu warszawskiej spółki, członek zarządu oraz były dyrektor działu prawnego – radca prawny.
Z informacji CBA wynika, że spółka w latach 2016-2020 zarówno w centrali, jak i w oddziałach terenowych „oferowała sprzedaż instrumentów finansowych (głównie obligacji) kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, głównie na rynku nieruchomości”. Pracownicy spółki, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadzali klientów w błąd.
„Wszystko wskazuje na to, że mieli świadomość, że kondycja finansowa emitentów już w chwili emisji instrumentów finansowych budziła wątpliwości, co do możliwości wypłaty zainwestowanego przez obligatariuszy kapitału oraz wynikających z niego odsetek, a deklarowana wartość ustanawianego zabezpieczenia znacząco odbiegała od realnej wartości rynkowej” – poinformował Wydział Komunikacji Społecznej CBA.
Wstępne informacje zgromadzone w śledztwie wskazują, że działalność przestępcza mogła doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem nawet kilku tysięcy osób, a szacunkowe straty sięgają kilkuset milionów złotych. CBA przeszukali także kilkadziesiąt miejsc związanych z przedmiotem śledztwa.
W wyniku tej działalności pokrzywdzonych zostało ponad 80 osób. A Ich straty wycenione są na ponad 17 milionów złotych.
Zatrzymań dokonali agenci z delegatury Biura w Katowicach w śledztwie nadzorowanym przez warszawską prokuraturę okręgową. Podejrzani usłyszeli już zarzuty udziału w latach 2016-2020 w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw, m.in. „oszustwa, prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa, prowadzenia bez wymaganego zezwolenia działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi, jak również dokonania oszustwa polegającego na wprowadzaniu nabywców instrumentów finansowych w błąd m.in. co do braku poziomu ryzyka inwestycyjnego, dobrej kondycji finansowej i sytuacji gospodarczej emitentów, jak też legalności prowadzenia działalności przez spółkę”.
CBA, PIRAMIDA FINANSOWA, ZATRZYMANIA, GRUPA PRZESTĘPCZA, OSZUSTWA FINANSOWE, WYDZIAŁ KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ CBA, MILIONY ZŁOTYCH, KRADZIEŻ, ZARZUTY, PROKURATURA OKRĘGOWA