Narodowe Centrum Kultury (NCK) organizuje od niedzieli pokazy niezwykłego filmu fabularnego „Kartka z Powstania”, zrealizowanego w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR), opowiadającego autentyczną historię z Powstania Warszawskiego.
Od 1 sierpnia 2021 r. w Hali Koszyki (na I piętrze) będzie można obejrzeć film „Kartka z Powstania”, który dzięki technologii VR przeniesie widzów w czasie i pozwoli poczuć emocje, jakie towarzyszyły powstańcom w sierpniu 1944 r.
– napisano na stronie NCK
Przypomniano, że film „Kartka z Powstania” opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który wychodząc do Powstania, w sierpniu 1944, otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą.
Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy
– czytamy w informacji o filmie.
Wyjaśniono, że „film jest pierwszym w Polsce fabularyzowanym widowiskiem historycznym zrealizowanym w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR), która sprawia, że widz staje się uczestnikiem wydarzeń”.
Ta innowacyjna forma umożliwia dotarcie z przekazem historycznym do szerokiego grona odbiorców, także do młodego pokolenia
– podkreślono.
Technologia VR umożliwia doświadczenie wirtualnej przestrzeni +tu i teraz+. Połączenie stereoskopii, czyli techniki obrazowania oddającej wrażenie dwuocznego odbioru głębi i odległości, oraz dźwięku ambisonicznego pozwala na odczuwanie immersji – wrażenia, że zatapiamy się w oglądanym obrazie
– czytamy na stronie NCK, które jest koproducentem widowiska.
Pokazy odbywać się do 31 lipca 2022 r. w dni powszednie w godz. 9-15 co 45 minut, „z zachowaniem reżimu sanitarnego, w tym odstępów, zasłaniania ust, każdorazowej dezynfekcji urządzeń”.
W jednym seansie może uczestniczyć maksymalnie 15 osób
– zaznaczono.
W przypadku większej grupy (np. wycieczka szkolna) konieczna jest mailowa rezerwacja pokazu: grupy@arteetmarte.org
– napisano.
Pokazy są bezpłatne i są przeznaczone dla widzów od 12 roku życia.
Reżyseria – Tomasz Dobosz. Scenariusz – Tomasz Dobosz i Mariusz Laszuk. W rolach głównych wystąpili: Mirosław Haniszewski (kpt. Władysław Sieroszewski „Sabała”), Tomasz Ziętek („Pestka”), Agata Różycka („Zosia”), Tomasz Solich („Hanys”) i Zacharjasz Muszyński („Żwawy”).
Film otrzymał, m.in.: główną nagrodę na festiwalu Los Angeles Film Awards w kategorii Virtual Reality, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie „Kultura Cyfrowa” i nagrodę za najlepszy polski VR w kategorii „Fabuła” na 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia.
PAP/AS
Kulturalne lato na Ursynowie. Koncerty, kino letnie, potańcówki