Narodowy Spis Powszechny jest przeprowadzany co dziesięć lat. W ramach ogólnopolskiej akcji, która rozpocznie się już w kwietniu 2021 r., urzędy statystyczne będą zbierały dane na temat ludności i mieszkań. W tym roku wprowadzono nową formułę uczestnictwa w spisie. Na osoby, które uchylają się od obowiązku, czeka kara.
Narodowy Spis Powszechny przeprowadza GUS. Infor podaje, że na mocy przepisów europejskich Polska jest zobowiązana do monitorowania liczby ludności i mieszkań raz na dziesięć lat. Ostatnią analizę wykonano w 2011 r.
W tym roku Narodowy Spis Powszechny odbędzie się między 1 kwietnia a 30 czerwca. Jednak z uwagi na trwającą pandemię niewykluczone, że czas zbierania szczegółowych informacji o Polakach zostanie przedłużony. Według nowego harmonogramu procedury miałyby zakończyć się 30 września.
Udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. Zgodnie z ustawą dotyczy on osób fizycznych, które stale bądź czasowo przebywają w mieszkaniach, budynkach mieszkalnych lub innych lokalach niebędących mieszkaniami. W spisie biorą także udział osoby bez oficjalnego miejsca zamieszkania.
GUS, SPIS POWSZECHNY, NARODOWY SPIS POWSZECHNY, URZĄD STATYSTYCZNY