Ochotnicy z Warszawy
Od Rembertowa przez Ursynów, kończąc na Borzecinie. Tak będzie rozlokowana 18 Stołeczna Brygada OT. A pierwsza przysięga już 30 października.
Jak się dowiadujemy od samego dowódcy powyższej brygady, płk Marka Pietrzaka, to sami mieszkańcy Warszawy dopominali się o taką jednostkę.
Jednostkę nie tylko skupioną na ewentualnej obronie Stolicy, ale także dedykowanej wszelkim sytuacją kryzysowym.
Jej utworzenie było oczekiwane od dawna przez wielu ochotników, którzy swoje wstąpienie w struktury WOT uzależniali od umiejscowienia na terenie samej stolicy batalionów lekkiej piechoty przygotowywanych do działań w mieście.
Dowództwo i sztab rzeczonej Brygady Obrony Terytorialnej, pododdziały samodzielne oraz pierwszy z tworzonych jeszcze w tym roku batalionów lekkiej piechoty będą rozmieszczone na terenie kompleksu wojskowego w Rembertowie.
Kolejne bataliony lekkiej piechoty będą lokowane na terenie stolicy w ramach istniejących kompleksów wojskowych. Stałym rejonem odpowiedzialności 18SBOT będzie Miasto Stołeczne Warszawa.
Brygada będzie się specjalizowała w obronie miasta, ale poza zdolnościami typowo wojskowymi w zakresie walki w mieście szkolenie będzie też obejmowało zadania poszukiwań oraz ratownictwa.
Taka specjalizacja brygady jest oczywiście następstwem analiz toczącej się wojny w Ukrainie i wniosków z obrony tamtejszych miast.
Stołeczna brygada jest trzecią brygadą WOT na terenie Mazowsza.
– Czuję na sobie dużą odpowiedzialność i duże oczekiwania warszawiaków. Na początku trzeba stworzyć strukturę zbudowaną z żołnierzy zawodowych, tak by zapewniać możliwość szkolenia podstawowego. Mam ambicję, żeby stało się to szybko, czuję wolę służby warszawiaków, dużo osób pyta o nią. Tych ludzi trzeba jak najszybciej zagospodarować, oni nie będą czekali – mówił w PR24 płk Pietrzak.
Pułkownik Marek Pietrzak, pełniący funkcję rzecznika prasowego Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, poinformował na przełomie czerwca i lipca o rezygnacji ze stanowiska. Pietrzak rozpoczął służbę na stanowisku rzecznika Wojsk Obrony Terytorialnej w kwietniu 2017 roku.
– W drugiej połowie października chcę zorganizować 16-dniowe szkolenie, tak by 30 października przeprowadzić pierwszą przysięgę ochotników z Warszawy – mówi płk Pietrzak.
Warto przypomnieć, że ojcem WOT jest Antoni Macierewicz. I to on, ówczesny minister ON Antoni Macierewicz we wrześniu 2016 roku wyznaczył płk Wiesława Kukułę na stanowisko dowódcy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT).
Dziś nawet nie warto przypominać krytyki skierowanej wobec ministra Macierewicza i samego WOT, a kreowanej przez m.in. Newsweek i Gazetę Wyborczą. Bo wstyd nawet przytaczać tytuły w stylu: Prywatna armia Macierewicza, itd.
Każdy bowiem może ocenić sam przydatność i skuteczność tegoż rodzaju sił zbrojnych.
1 komentarz
Jest nadzieja, granicząca z pewnością, że Pan pułkownik spełni nadzieje warszawiaków, na zorganizowanie wzorowej jednostki OTK, niezbędnej do działań w trudnych warunkach miejskich. Powodzenia!.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.