O „Pakcie zbrodniarzy” na placu marszałka Józefa Piłsudskiego
Wystawa Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. „Pakt zbrodniarzy” opowiada historię umowy, która miała usankcjonować IV rozbiór Polski.
Co ważne, wystawę w tym miejscu można jeszcze oglądać do 30 września 2022 roku.
Inauguracja odbyła się 22 sierpnia 2022 r. na skwerze Hoovera w Warszawie
23 sierpnia 1939 r. w Moskwie, po trwających zaledwie jeden dzień negocjacjach, podpisano pakt o nieagresji pomiędzy Związkiem Sowieckim i Rzeszą Niemiecką, który został poszerzony o tajny protokół, znany powszechnie jako pakt Ribbentrop–Mołotow.
Pierwszą ofiarą tej współpracy stała się Polska, a w wyniku trwających sześć długich lat represji obydwu reżimów totalitarnych Rzeczpospolita Polska straciła blisko 6 mln obywateli. Katyń z jednej strony i KL Auschwitz z drugiej, stały się symbolami tego wręcz diabelskiego spisku.
Należy podkreślić, iż Hitler i Ribbentrop za swoje czyny zapłacili śmiercią. Tysiące niemieckich oprawców pozostało jednak bezkarnych, a Niemcy wciąż nie wypłaciły Polsce reperacji wojennych.
Z kolei Stalin, Mołotow i inni sowieccy przywódcy oraz ich podwładni do dzisiaj nie zostali rozliczeni.
1 komentarz
Rzeczywiście hitlerowscy oprawcy, za agresję na Polskę zapłacili śmiercią. Niestety Stalin i Mołotow wzieli i zmarli śmiercią naturalną bezkarną. Ale racja jest po naszej stronie i rząd nasz POWINIEN NIEZWŁOCZNIE wystąpić o należne reparcje wojenny wraz z procentami nam należnymi.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.