Rząd Niemiec zamierza trzymać się zasady priorytetowego dostępu do szczepionek przeciw Covid-19 dla grup ryzyka, w tym osób w wieku 80 lat i starszych oraz personelu domów opieki, ale przy podawaniu preparatu firmy AstraZeneca uwzględni „czynnik wieku” – oświadczył w sobotę minister zdrowia Jens Spahn.
Na wirtualnym spotkaniu z obywatelami poświęconym kampanii szczepień przyznał też, że jej start był powolny, osoby chcące zgłosić się do szczepienia miały duże problemy ze skontaktowaniem się z odpowiednimi służbami, nastąpiły też opóźnienia w dostawach.
Wyraził zrozumienie dla frustracji obywateli, ale podkreślił, że rok od wybuchu pandemii koronawirusa w kraju do użytku dopuszczone są już trzy skuteczne szczepionki, co jeszcze niedawno nie wydawało się prawdopodobne. Weszliśmy już na tę drogę i będziemy się poprawiać – zapewnił Spahn.
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w sprawie szczepień w Niemczech szczepione są obecnie tylko osoby z grup ryzyka – mieszkańcy i pracownicy domów opieki, osoby w wieku 80 lat i starsze oraz personel szpitalny z oddziałów szczególnie wysokiego ryzyka. Zapowiedź Spahna oznacza, że w rozporządzeniu wprowadzone zostaną zmiany.
W czwartek komisja ds. szczepionek Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie zaleciła, by szczepionka tej firmy była obecnie podawana w kraju tylko osobom w wieku od 18 do 64 lat. Uzasadniono to niewystarczającą ilością danych w badaniach nad tą szczepionką.
Kłopoty są wynikiem niewielkiej liczby starszych pacjentów biorących udział w badaniach klinicznych szczepionki. Choć wcześniejsze badania wykazały, że preparat jest bezpieczny dla seniorów, dokładne oszacowanie jego skuteczności jest niemożliwe. Jak wynika z dokumentu komisji RKI, w badaniach w Wielkiej Brytanii i Brazylii wzięło udział jedynie 660 osób powyżej 65. roku życia (spośród łącznie ponad 11,6 tys. uczestników), wśród których zdarzyły się jedynie dwie infekcje – jedna w grupie zaszczepionej i druga w grupie, która otrzymała placebo.
W piątek Komisja Europejska dopuściła do obrotu w UE szczepionkę AstraZeneca po pozytywnej ocenie Europejskiej Agencji Leków (EMA). EMA zaleciła przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki dla osób w wieku od 18 lat, bez górnego limitu wiekowego.
Zatwierdzone do użytku w Unii są już szczepionki firm BioNTech/Pfizer i Moderny.
PAP/AS