W piątek na terenie Miejskich Zakładów Autobusowych odbyło się szkolenie kierowców miejskich autobusów. Kierowcy uczyli się jak umiejętnie pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym korzystającym z komunikacji.
W piątek, z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski, Miejskie Zakłady Autobusowe oraz fundacja Szansa dla Niewidomych zorganizowały na terenie przewoźnika specjalistyczne szkolenia” – przekazał PAP rzecznik MZA Adam Stawicki.
Podczas warsztatów kierowcy uczyli się m.in. jak umiejętnie pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym korzystającym z komunikacji publicznej oraz jakie udogodnienia osobom niepełnosprawnym oferują nowoczesne autobusy MZA. Jak przekazał rzecznik, w szkoleniu wzięła udział młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących nr 8 im. dr Zofii Galewskiej w Warszawie.
Ze strony MZA obecni byli nauczyciele z Ośrodka Szkolenia Kierowców oraz dziesięciu doświadczonych kierowców, tzw. „patronów”, którzy na co dzień doszkalają młodych kierowców rozpoczynających pracę za kierownicą miejskiego autobusu. W czasie szkolenia zaprezentowano udogodnienia, które zamontowane są w autobusach MZA. To m.in. przyciski z napisami w języku Braille’a, jaskrawożółte poręcze, wejścia z żółtą wykładziną oraz głosowe zapowiedzi wewnątrz i na zewnątrz pojazdów.
Przedstawiciele fundacji oraz młodzież opowiadali o swoich doświadczeniach z korzystania z komunikacji miejskiej, przekazali również wiele cennych wskazówek, które pomogą kierowcom odpowiednio reagować na widok pasażera z białą laską. Aby jeszcze bardziej zrozumieć problemy, z jakimi mierzą się niewidomi i słabowidzący pasażerowie, kierowcy MZA musieli pokonać tor przeszkód w specjalnych opaskach.
„To była dla nas wszystkich niesamowita lekcja. Kierowcy patroni na pewno przekażą pozyskaną wiedzę swoim podopiecznym, co wpłynie na komfort podróży niepełnosprawnych pasażerów”
– podsumował szkolenia członek Zarządu Miejskich Zakładów Tomasz Sygut.
„Mam nadzieję, że nawiązana z fundacją współpraca będzie kontynuowana”
– dodał.
Warsztaty spotkały się także z pozytywną opinią młodzieży oraz fundacji.
„Cieszymy się, że mogliśmy zapoznać kierowców z problemami osób niewidomych”
– powiedział przedstawiciel fundacji Dariusz Linde.
„Również dla niedowidzących dzieci lekcja w autobusie to wspaniała przygoda, jak również przełamanie kolejnej bariery w nauce samodzielnego życia”
– zaznaczył.
Jak przypomniał Adam Stawicki, „kierowcy autobusów MZA przechodzą cykliczne szkolenia okresowe, w ramach których mają przekazywaną wiedzę na temat specyfiki obsługi osób z niepełnosprawnościami”
źródło:PAP/zdjęcie:Transport publiczny mobile
MZA, NIEWIDOMI, SZKOLENIE KIEROWCÓW, POMOC NIEWIDOMYM