Komisje śledcze szybko zaczną działać, w tym roku przynajmniej jedna, może więcej – powiedział w czwartek w RMF24 poseł KO Marcin Bosacki. W czwartek złożone przez KO projekty uchwał dot. sejmowych komisji śledczych ws. tzw. afery wizowej, Pegasusa i tzw. wyborów kopertowych zostały skierowane do pierwszego czytania.
Koalicja Obywatelska w środę wieczorem skierowała do marszałka Sejmu trzy projekty uchwał ws. powołania sejmowych komisji śledczych: ws. tzw. afery wizowej, Pegasusa i tzw. wyborów kopertowych z 2020 roku. Projekty pojawiły się w czwartek na stronach sejmowych; otrzymały numery druków i zostały skierowane do I czytania na posiedzeniu Sejmu.
Marcin Bosacki (KO) wyraził w czwartek przekonanie, że w tym roku zostanie powołana i zacznie działać przynajmniej jedna z tych komisji, a może więcej. „Z całą pewnością te komisje szybko zaczną działać” – dodał.
Pytany, dlaczego jako pierwsza ma być powołana komisja ds. tzw. wyborów kopertowych z 2020 roku, Bosacki wyjaśnił, że ta afera „dotyczy sedna ataku na demokrację w Polsce”.
„Świadczy o tym, jak PiS traktował demokrację i dlatego chcemy do tej afery sięgnąć jako pierwszej” – powiedział. Bosacki zadeklarował również, że chciałby zasiąść w komisji ds. Pegasusa w związku z tym, że przewodniczył pracom senackiej komisji ws. Pegasusa w poprzedniej kadencji.
Na pytanie, ile miejsc w komisjach śledczych przypadnie dla Prawa i Sprawiedliwości, wskazał, że nie ma jeszcze takich ustaleń.
„Z całą pewnością musi być dla nich miejsce, natomiast oczywiście można sobie wyobrazić, że panowie zgłoszą do komisji ds. Pegasusa np. tych, których działalność chcemy zbadać, czyli (szefa MSWiA i koordynatora służb specjalnych Kamińskiego czy (wiceszefa MSWiA Macieja) Wąsika” – zaznaczył.
„W mojej ocenie takie osoby nie powinny wchodzić do takiej komisji, bo powinny wyjaśnić swoją rolę w tych aferach przed tymi komisjami. (…) Nie mogą wyjaśniać afer PiS-u ci, którzy są o nie oskarżani, podobnie jak np. mimo ogromnej wiedzy na ten temat, do komisji ds. Pegasusa zapewne nie wejdzie poseł (Krzysztof – PAP) Brejza, bo on był ofiarą tej operacji służb specjalnych” – zaznaczył Bosacki.
We wtorek lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zapowiedział powołanie w przyszły wtorek – 27 listopada – komisji śledczej ds. tzw. wyborów kopertowych, a do końca roku komisji ds. tzw. afery wizowej i ds. Pegasusa.
Pierwszy projekt uchwały złożony przez klub KO dot. „powołania Komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w okresie od dn. 1 stycznia 2019 r. do dn. 20 listopada 2023 r”.
Drugi projekt uchwały ma na celu zwołanie „Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego”.
Trzeci złożony projekt dotyczy powołania „Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystywaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej w okresie od dn. 16 listopada 2015 r. do dn. 20 listopada 2023 r.
Źródło: PAP.