Średni czas trwania zjawiska pogodowego jakim jest burza nie przekracza 30 minut, jeśli mowa o burzy powstałej na pojedynczej chmurze. Taka chmura jest nazywana „komórką burzową.”.

Średni czas trwania zjawiska pogodowego jakim jest burza nie przekracza 30 minut, jeśli mowa o burzy powstałej na pojedynczej chmurze. Taka chmura jest nazywana „komórką burzową.”.Komórki burzowe tworzą się najczęściej w letnie gorące i wilgotne dni. Burze często są gwałtowna, ale za to krótkotrwała. Towarzyszy jej ulewny deszcz, porywisty wiatr i często grad. Burza ma zakres jedynie lokalny, a więc może dotyczyć tylko niewielkiego obszaru. W upalne i wilgotne dni lata, burze mają najlepsze warunki do powstawania.

Drugim rodzajem burzy jest burza frontowa. Ta burza potrafi się utrzymywać przez wiele godzin i towarzyszy jej całkowita zmiana pogody. Przychodzi z nią znaczne ochłodzenie, zmiana kierunku napływu mas powietrza. Tego typu długotrwałe burze są groźne, gdyż ulewne deszcze towarzyszące im przez dłuższy czas mogą doprowadzać do podtopień i powodzi. Tego typu burza ma zakres regionalny a nawet krajowy. W lato burze pojawiają się średnio 1 raz na tydzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *