Uniwersytet w Yale wraz z Kijowską Szkołą Ekonomii od czasu wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej analizuje zachowania firm na rosyjskim rynku. Dzięki temu powstaje aktualizowana codziennie, dostępna on-line „lista wstydu”. Polska jest w czołówce państw, których firmy postanowiły opuścić rosyjski rynek po napaści zbrojnej na Ukrainę.
Z „listy wstydu” KSE wynika, iż działalność w moskiewskim reżimie kontynuują zaledwie trzy spośród 51 polskich firm, które obecne były na rosyjskim rynku w momencie wybuchu wojny. Są to: PS Energia, związana z elektrowniami jądrowymi, producent opon Makrochem i polski oddział grupy SWISS (Krono).
„Yale i KSE podają ponadto, że reżim Putina opuściły (lub są w trakcie) m.in. Allegro, Bakoma, CD Projekt, Comarch, Ciech, Dino Polska, Hortex, Orlen Lietuva, PGNiG, PKO BP, InPost, PZU SA, Wear Medicine i Żabka”
– czytamy na portalu Money.pl.
Sieć marketów Dino, należących do Tomasza Biernackiego, na wieść o wojnie zareagowała błyskawicznie. Już w marcu 2022 roku portal HandelExtra.pl, w związku z brakiem oficjalnego oświadczenia, zapytał o decyzje w sprawie rosyjskich produktów, dostępnych w sklepach.
„Tak, zdecydowaliśmy o wycofaniu z oferty produktów wyprodukowanych na terenie Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi, to jest o kodach EAN rozpoczynających się od 460-469 i od 481”
– odpowiedziała na pytanie portalu Aneta Kozal, referent ds. CSR i komunikacji, biura zarządu ds. operacyjnych Dino Polska.
Także zarząd InPostu określił się jasno w tej sprawie.
„Zarząd InPostu podjął trudną i konieczną decyzję o niekupowaniu usług/towarów firm rosyjskich i białoruskich, także tych firm, w których akcjonariacie jest kapitał tych krajów. Proszę kolegów z organizacji Pracodawcy RP i Polska Rada Biznesu Polskie Towarzystwo Gospodarcze Konfederacja Lewiatan o wsparcie idei wśród swoich członków!”
– napisał na swoich mediach społecznościowych Rafał Brzoska tuż po wybuchu wojny.
Obydwie firmy, mimo wprowadzenia restrykcji i ograniczeń, będących odpowiedzią na rosyjską agresję, funkcjonują znakomicie. Portal Podatnik.info.pl podaje, że zeszły rok przyniósł przedsiębiorstwom w Polsce wysokie przychody, podkreślił także wysoki współczynnik zapłaconego przez firmy podatku CIT względem uzyskanych przychodów, zbliżający się do trzykrotności stawek płaconych przez podmioty zagraniczne zarabiające na terenie naszego kraju.
Źródło: HandelExtra.pl, Money.pl, Podatnik.info.pl