Szpital kliniczny przy ulicy Banacha dołączył do zaledwie kilku ośrodków medycznych na świecie, wykonujących innowacyjny zabieg wszczepiania defibrylatora który dzięki technologii bluetooth łączy się ze smartfonem pacjenta. To duży sukces warszawskich lekarzy.
– Defibrylator nie jest niczym nowym, ale to, że łączy się on z telefonem już tak – mówił w „Poranku RDC” prof. Marcin Grabowski z Kliniki Kardiologii CSK UCK WUM. – To po prostu bardzo mądry procesor komputerowy, zminiaturyzowany, który jest wszczepiony pod skórę. W odpowiednim momencie wydziela odpowiednią dawkę energii, która może przywrócić prawidłowy rytm serca – dodał.
Urządzenie będzie przesyłać dane do programu zainstalowanego w telefonie pacjenta, a ten będzie mógł dzięki temu zdawać lekarzom raporty o stanie swojego zdrowia. Tego typu monitoring zwiększa możliwość pomocy pacjentowi w razie wykrycia nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśnia sercowego.
Jak możemy przeczytać na stronie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
„(…) Telemonitoring pacjentów z wszczepialnymi urządzeniami do elektroterapii serca, oprócz znanych zalet, jest szczególny pożądany w sytuacji ryzyka epidemiologicznego, jak np. pandemia COVID-19”.