W Mińsku 8 lutego 2021 r. rozpoczęto ćwiczenie dowódczo – sztabowe, którego prawdopodobnym głównym tematem jest „Planowanie użycia Regionalnego Zgrupowania Wojsk (RZW) w operacji zapewnienia bezpieczeństwa Związku Białorusi i Rosji (ZBiR). Ćwiczenie zgodnie z oficjalnymi komunikatami MO Białorusi i Rosji zakończy się 12 lutego.
Oceniać należy, iż dane przedsięwzięcie jest elementem fazy przygotowawczej do ćwiczenia ZACHÓD-21, w ramach którego zostaną zaplanowane poszczególne etapy fazy głównej ćwiczenia. Biorąc pod uwagę powyższy temat oraz po analizie poprzednich edycji ćwiczenia można przypuszczać, iż w ramach przedmiotowego ćwiczenia rozpatrywane będą takie zagadnienia jak:
- Przerzut i przyjęcie sił 20.A ZOW do Białorusi.
- Wejście sił 20.A w ugrupowanie Sił Zbrojnych Republiki Białorusi – utworzenie ugrupowania RZW.
- Zatrzymanie operacji zaczepnej potencjalnego przeciwnika, stworzenie warunków do wykonania przeciwuderzenia.
- Wykonanie przeciwuderzenia, odzyskanie utraconego obszaru.
- Stabilizacja sytuacji.
Zagadnienia przedstawione powyżej realizowane będą przez Dowództwo Regionalnego Zgrupowania Wojsk w skład, którego wchodzą oficerowie białoruscy i rosyjscy. Ćwiczenie oprócz zadań planistycznych ma prawdopodobnie na celu zgranie komórek funkcjonalnych sztabu RZW co będzie miało zasadniczy wpływ na przebieg części głównej ćwiczenia, która prowadzona będzie już z wojskami.
Rys.: Graficzne zobrazowania prawdopodobnych zagadnień rozpatrywanych w ramach rosyjsko – białoruskiego ćwiczenia dowódczo – sztabowego [opracowanie własne]
Nie należy wykluczać, iż jest to pierwsze przedsięwzięcie, które rozpocznie proces planistyczny w poszczególnych elementach ugrupowania bojowego RZW. Zaplanowania wymaga szereg przedsięwzięć od czysto logistycznych związanych z transportem kolejowym, powietrznym, drogowym poprzez koordynację tych przedsięwzięć z administracją cywilną obu państw związkowych.
Wysoko prawdopodobnym wydaje się również, iż w ramach scenariusza zaplanowane
są utrudnienia w realizacji przerzutu polegające na prowadzeniu działań hybrydowych przez potencjalnego przeciwnika począwszy od działań Sił Specjalnych, działań Grup Dywersyjno Rozpoznawczych poprze działania w cyberprzestrzeni.
Reasumując, rosyjsko – białoruskie ćwiczenia ZACHÓD są ciekawymi przedsięwzięciami, gdyż po procesie planowania następuje praktyczna realizacja zadań. Będziemy zatem świadkami przedsięwzięcia logistycznego – przerzut sił 20.A ZOW SZ FR dedykowanych
do udziału w ćwiczeniu, które doskonalone jest już po raz kolejny, i które w obecnej sytuacji idealnie można nazwać kontr-przedsięwzięciem do natowskiego ćwiczenia Defender
Europe 21.
Wciąż aktualne pozostaje pytanie związane z sytuacją polityczno – społeczną na Białorusi:
Czy wojska 20.A ZOW SZ FR powrócą do domu?
Zwiad wytycza szlak.