Będę konsekwentnie modernizował wyposażenie polskiego wojska – zapewnił w czwartek w Kijewie (Kujawsko-pomorskie) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dodał, że jego priorytetem jest liczniejsze Wojsko Polskie, dysponujące nowoczesnym sprzętem.
Błaszczak w czwartek na podtoruńskim poligonie w Kijewie obserwował pierwsze w Wojsku Polskim szkolenie przeciwpancernym pociskiem kierowanym systemu Javelin. Szef MON podkreślił, że przez wprowadzenie pocisków Javelin do użytku w WOT „nasze zdolności obronne znacznie wzrosły”.
Pocisk w Wojskach Obrony Terytorialnej ma być wykorzystywany na poziomie batalionu głównie w brygadach OT rozmieszczonych na wschodzie Polski i powiększyć zdolności przeciwpancerne jednostek – powiedział szef MON.
To jest też niezwykle istotne, jeżeli chodzi o cały system odstraszania ewentualnego agresora
– podkreślił Błaszczak w wystąpieniu na poligonie.
Chcę też podkreślić, że będę konsekwentnie modernizował wyposażenie Wojska Polskiego
– zapowiedział minister.
Javeliny, które już trafiły na stan WP, stanowią tylko jeden z etapów wyposażenia armii, podobnie jeżeli chodzi o bezzałogowe statki powietrzne, zarówno w formule amunicji krążącej, jak i bezzałogowców wykorzystywanych wielokrotnie
– dodał.
Szkolenie odbywa się w ramach kursu doskonalącego instruktorów lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej realizowanego w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. System Javelin jest powszechnie wykorzystywany w NATO i wchodzi na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej.
Błaszczak wręczył wyróżnienia najlepszym uczestnikom kursu.
Uczestniczący w szkoleniu żołnierze WOT chwalili tę broń, mówili o jej skuteczności i że Javelin to broń łatwa w obsłudze, która pozwala na szybkie zmienianie stanowisk – relacjonował Błaszczak.
Widzieliśmy sekcję złożoną z 12 żołnierzy, która zatrzymywała atak przeciwnika. Widzieliśmy mobilność żołnierzy, widzieliśmy współdziałanie i użycie kilku rodzajów broni
– mówił minister.
Szef MON podkreślił, że jego priorytetem jest doprowadzenie do tego, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze i wyposażone w nowoczesny sprzęt.
Dlatego rozwijamy również WOT. Kiedy obejmowałem swój urząd, żołnierzy WOT-u było 7 tysięcy. Dzisiaj jest już ponad 29 tysięcy. Dynamicznie rozwija się więc najmłodszy rodzaj polskich sił zbrojnych
– mówił Błaszczak.
Przypomniał zaangażowanie żołnierzy tej formacji w walce z pandemią, jak również przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych.
Podstawowym zadaniem każdego żołnierza jest jednak podnoszenie umiejętności i szkolenie, obrona naszej ojczyzny. W związku z tym spędzają oni czas na poligonach, tak jak w toruńskim WOT-owskim ośrodku szkolenia
– stwierdził.
Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła podkreślił, że trwa właśnie rozbudowa zdolności przeciwpancernych w tym rodzaju sił zbrojnych.
Ten rozwój zauważymy przede wszystkim w powołaniu nowych struktur – oddziałów przeciwpancernych. Nazwijmy je grupami niszczycieli czołgów. Rozpoczynamy ich tworzenie już w tym roku. Struktura ta będzie budowana w brygadach w województwach wschodnich. Będzie to struktura typowo defensywna, ukierunkowana na wyszukiwanie i niszczenie celów opancerzonych – w tym również czołgów
– powiedział
Umowę na dostawę ppk Javelin podpisano w maju 2020 roku. Obejmuje ona dostawę do końca 2021 roku 60 wyrzutni oraz 180 pocisków FGM-148F Javelin wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym.
PAP/AS
Szef stołecznego garnizonu – gen. Robert Głąb – obejmie stanowisko w jednym z dowództw NATO