Prawie połowa pracowników w Polsce deklaruje, że zmieni pracę, jeśli nie będzie mieć zapewnionych możliwości rozwoju – wynika z badania platformy edukacyjnej GoodHabitz. Pracownicy z innych krajów europejskich przykładają większą wagę do rozwoju niż Polacy – podano.
Z opublikowanego we wtorek raportu wynika, że 57 proc. z nich uważa zapewnienie możliwości rozwoju za niezbędne do poczucia satysfakcji w życiu zawodowym.
46 proc. pracowników w Polsce zmieni pracę, jeśli nie będzie mieć możliwości rozwoju. Dodatkowo, 57 proc. z nich uważa tę kwestię za niezbędną do poczucia satysfakcji w życiu zawodowym, a aż 84 proc. twierdzi, że byliby bardziej szczęśliwi, gdyby mieli więcej szans na naukę w miejscu pracy
– napisano w informacji do wyników badania.
Wskazano, że nie wszystkie firmy oferują wystarczająco dużo możliwości do rozwoju osobistego i zawodowego swoim pracownikom – niemal co piąty pracownik (19 proc.) w Polsce wciąż ocenia obecne szanse rozwoju osobistego jako niewystarczające. Wyniki dla Polski nie różnią się wiele od europejskiej średniej – w skali kontynentu 16 proc. pracowników czuje, że ich pracodawca mógłby zaoferować im więcej w tym zakresie.
Oferowanie możliwości rozwoju jest konieczne, aby przyciągnąć i zatrzymać talenty w organizacji. Kiedy pracownicy czują, że nie mają wystarczająco wielu możliwości rozwoju osobistego, może to oznaczać, że są już +jedną nogą+ za drzwiami firmy
– powiedział cytowany w komunikacie Daniel Idźkowski z GoodHabitz.
Z badania wynika też, że pracownicy z innych krajów europejskich przykładają jeszcze większą wagę do rozwoju niż ich koledzy z Polski – średnio 58 proc. z nich zmieni pracę, jeśli nie będzie mogła poszerzać swojej wiedzy. Na czele rankingu znajduje się Dania (73 proc.), za nią Portugalia (68 proc.), Szwajcaria (66 proc.), Wielka Brytania (65 proc.) i Szwecja (62 proc.).
57 proc. polskich pracowników uważa możliwość rozwoju za niezbędne źródło prawdziwej satysfakcji z pracy – podano. W skali kontynentu sądzi tak jeszcze więcej, bo 64 proc. zatrudnionych. Ponadto, aż 84 proc. polskich ankietowanych twierdzi, że byliby bardziej szczęśliwi pracując na obecnym stanowisku, gdyby mogli w większym stopniu się rozwijać. Ta liczba jest wyższa niż w skali Europy, gdzie wynosi 78 proc. – poinformowano.
PAP/AS
Na Mazowszu w 2021 r. więcej osób ubyło z rejestrów bezrobotnych niż przybyło nowych