Site icon ZycieStolicy.com.pl

Zielone przystanki na Mokotowie i Białołęce

zielony przystanek 3

ZTM będzie odpowiedzialny za realizację dwóch przedsięwzięć z budżetu obywatelskiego – przebudowę przystanków autobusowych na Białołęce i zazielenienie wiat na pętli Metro Wilanowska – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Znane są już wyniki głosowania na projekty finansowane z budżetu obywatelskiego. Zarząd Transportu Miejskiego zrealizuje dwa projekty: „Stop smog! Posadzimy drzewa i krzewy wzdłuż najważniejszych dróg na Białołęce, stworzymy zielone aorty dzielnicy” (we współpracy z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy) oraz „Zielone przystanki Metro Wilanowska”.

Pierwszy projekt obejmuje zasadzenie 101 drzew wzdłuż ulic: Modlińskiej, Aluzyjnej, Głębockiej, Sprawnej i Strumykowej. Dodatkowo przebudowane zostaną trzy przystanki: Poetów, Dąbrówka Szlachecka i Klasyków. Nawierzchnia asfaltowa zostanie wymieniona na betonową, w pobliżu posadzone zostaną krzewy i inne rośliny z gatunków, które dobrze radzą sobie w trudnych miejskich warunkach. Przystanki zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na projekt oddano 2 573 głosy, a budżet zaplanowano na 662 744 zł.

Drugi projekt polega na wyłożeniu dachów sześciu przystanków na pętli Metro Wilanowska rozchodnikami, czyli roślinami z rodziny gruboszowatych, które przez większą część roku pozostają zielone oraz dobrze znoszą suszę, nasłonecznienie i zmiany temperatury (takie rośliny posadzone są też na zielonych torowiskach). „Dzięki temu poprawi się estetyka pętli, uda się zatrzymać więcej wody z opadów, a latem pasażerowie będą mogli liczyć na lepszą ochronę przed słońcem i wysokimi temperaturami” – zaznaczył rzecznik ZTM Tomasz Kunert. Projekt zebrał 1 816 głosów, a jego realizacja będzie kosztowała 45 tys. zł.

W ubiegłym roku firma AMS (właściciel 1 580 warszawskich wiat ustawionych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego) wyłożyła rozchodnik na dachu wiaty na żoliborskim przystanku Ks. Popiełuszki. Roczne doświadczenie potwierdziło, że rozchodnik jest rośliną niemal bezobsługową – nie wymaga częstego podlewania ani nawożenia.

W tym roku AMS planuje zazielenienie kolejnych 25 wiat. Jednocześnie zostaną na nich wyklejone okrągłe oznaczenia ostrzegające ptaki przed kolizjami z elementami infrastruktury miejskiej.

PAP/AS

Drogowy paraliż w Rembertowie. Ogromne utrudnienia

Exit mobile version