Site icon ZycieStolicy.com.pl

Wydawanie paszportów dzieciom par jednopłciowych utrudnione. Poprawka Ordo Iuris z poparciem rządu i… opozycji!

sondaz glosowanie sejm

Przez Sejm niepostrzeżenie przeszły przepisy, które mogą utrudnić wydawanie paszportów dzieciom par jednopłciowych. Zmiany sugerowało Ordo Iuris. Ostatecznie Sejm się do nich przychylił. Co ciekawe, za takim rozwiązaniem głosowali zarówno politycy PiS, jak i KO. Przeciwko było zaledwie 25 posłów z Lewicy i PPS.

Chodzi o nowelizację ustawy o dokumentach paszportowych. W zamyśle ustawodawcy było wprowadzenie zmian, które ułatwią życie obywatelom. „Mając na uwadze potrzebę realizacji oczekiwań społecznych w zakresie dostępności do dokumentów paszportowych, a także potrzebę wzmocnienia bezpieczeństwa wydawanych dokumentów paszportowych jest konieczne dokonanie zasadniczych zmian w systemie wydawania dokumentów paszportowych, które usprawnią i uproszczą proces ubiegania się o dokument paszportowy oraz zwiększą jego bezpieczeństwo” – czytamy w uzasadnieniu nowelizacji, której projekt wpłynął do Sejmu 8 grudnia ubiegłego roku.

Później jednak przyszła pora na konsultacje społeczne, a tam pojawiły się sugestie m.in. ze strony Ordo Iuris. Organizacja słynąca z ultrakatolickich przekonań wskazywała, że w przepisach nie powinno się pojawiać określenie „rodzice”, a „matka i ojciec”. Nie jest to tylko subtelna różnica, gdyż w przypadku wydawania paszportów dzieciom par jednopłciowych wskazanie matki i ojca stanowi formalny problem. Już w przeszłości polskie urzędy nie słynęły z ułatwiania takim parom wydania paszportu dla ich dziecka. Zmiana przepisów dodatkowo pogłębia ten problem.

Poprawka Ordo Iuris z poparciem PiS i KO

Co ciekawe, za nowelizacją ustawy głosowała zdecydowana większość posłów. Zgodni w tej sprawie byli nawet politycy PiS i KO, którzy w przestrzeni publicznej nie uchodzą za swoich największych przyjaciół. Za ustawą zagłosowało 396 posłów (22 z PiS, 122 z KO, 23 z PSL, 9 z Konfederacji, 8 z Polski 2050, 4 z Porozumienia, 3 z Kukiz’15, 2 z Polskich Spraw, 3 niezrzeszonych i po jednym z PPS i Lewicy). W przypadku Lewicy za był jedynie Maciej Kopeć, a z PPS Robert Kwiatkowski.

Przeciwko zagłosowało 24 posłów Lewicy i Andrzej Rozenek z PPS. Od głosu wstrzymało się 20 posłów (17 z Lewicy, Joanna Senyszyn z PPS i Franciszek Sterczewski i Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej). Nie głosowało 19 polityków.

OKO.Press przypomina, że przepisy uchwalone przez Sejm stoją w sprzeczności z wyrokiem TSUE z grudnia 2021 roku. Trybunał nakazał wówczas państwom UE wydawanie paszportów dzieciom par jednopłciowych, gdyż decyzja odmowna stanowi naruszenie zasady swobody poruszania się.

Środowiska LGBT chcą wprowadzić adopcję dzieci przez homoseksualne pary, tylnymi drzwiami?

Exit mobile version