Site icon ZycieStolicy.com.pl

Ruszyły zapisy na żeglarskie Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy

regaty

4 i 5 czerwca na Wiśle odbędą się żeglarskie Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy. Będą im towarzyszyć spływy kajakowe, warsztaty wioślarskie i szkolenie na SUP-ach. Zapisy na stronie internetowej ruszają w poniedziałek 30 maja – przekazał stołeczny ratusz.

„Cieszy mnie, że żeglarstwo dołącza do wiślanych aktywności dla warszawiaków. Oferta wodniacka z roku na rok jest coraz bogatsza i bardziej kompleksowa. To najlepszy dowód na to, że Wisła żyje! A Warszawa i Dzielnica Wisła przyciągają swoją wyjątkowością i różnorodnością” – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy zaplanowano na weekend 4/5 czerwca. Można startować w czterech klasach – Open, Omega Standard, Omega Sport i Retro. Organizatorzy spodziewają się łącznie ok. 30-35 jachtów. Jak zaznaczył ratusz, jeśli pogoda pozwoli odbędzie się 14 wyścigów, dla każdej z kategorii. Puchar Prezydenta Warszawy, który przyznawany jest w każdej klasie, zdobędą ci, którzy okażą się najlepsi w całej serii.

Regaty zaczną się w sobotę, 4 czerwca o godz. 11. Równolegle zaplanowano pokazowe Regaty Mistrzowskie – między godziną 14. a 17. W niedzielę między 11. a 15. ciąg dalszy wyścigów o Puchar Prezydenta Warszawy.

Ratusz zachęca do kibicowania na brzegu, a tych, którzy są amatorami wodnych szaleństw zaprasza na dwa bezpłatne spływy kajakowe z Plaży Saskiej (przy Moście Łazienkowskim) do Plaży Rusałka (koło ZOO). Miasto jest przygotowane na 80 chętnych. Na spływ można zapisać się przez stronę internetową – od 30 maja.

Na plaży Rusałka będzie uruchomione miasteczko żeglarskie. Przewidziano w nim m.in. możliwość popływania na tradycyjnych pychówkach i szkolenie na nowoczesnych SUP-ach. Na potrzeby regat zostanie uruchomiona dodatkowa bezpłatna przeprawa promowa z bulwarów na plażę, oprócz tego jak zwykle będą kursowały promy ZTM. Całość zakończy koncert, na którym wystąpi Melancholia Hill i gwiazda wieczoru – Agata Karczewska.

Tydzień później – w niedzielę 12 czerwca – w Porcie Czerniakowskim zaplanowano bezpłatne warsztaty wioślarskie. Podszkolić w wioślarstwie – w teorii i w praktyce – będzie się mogło 48 osób. Warsztaty również zostały przeniesione z ostatniego weekendu maja i również trzeba się na nie zapisać (od 30 maja) przez internet.

Tegoroczne regaty są szczególne – przypadają w 80. rocznicę zbudowania kultowej żaglówki – omegi. W trakcie II wojny światowej, w okupowanej Warszawie, wybitny szkutnik Juliusz Sieradzki zaprojektował i zbudował pierwszą omegę. Konstrukcja okazała się ponadczasowa, omegi można spotkać prawie na każdym akwenie w kraju.

Jachty na Wiśle nie były kiedyś niczym nadzwyczajnym. W dwudziestoleciu międzywojennym podczas sezonu co weekend odbywała się rywalizacja warszawskich klubów żeglarskich z siedzibami nad samą rzeką. Z czasem, m.in. przez zmiany poziomu wody, czy utworzenie Zalewu Zegrzyńskiego, Wisła stała się mniej popularna wśród żeglarzy. Kluby jednak nadal działają, a YKP WARSZAWA jest na Wiśle nieprzerwanie od 1924 roku.

Pragniemy, aby YKP WARSZAWA dalej tworzył wodną Warszawę. Nasi klubowicze to sportowcy najwyższych lotów, którzy przez lata zdobyli mnóstwo tytułów mistrzowskich oraz trzy medale olimpijskie – dwa Mateusza Kusznierewicza i jeden Zofii Klepackiej

– przypomniał Komandor Klubu Paweł Kalota.

YKP WARSZAWA weźmie udział nie tylko w rywalizacji omeg, ale wystawi załogę mistrzów. Jej sternikiem będzie Paweł Gardasiewicz – wielokrotny mistrz Europy i świata w windsurfingu.

Zapraszając ikony polskiego żeglarstwa pragniemy pokazać, że Wisła jest dla wszystkich, a omega jest jachtem dla każdego. Czy może być lepsza promocja żeglarstwa i pływania w Warszawie niż regaty w centrum Miasta, z tysiącami zgromadzonych na bulwarach i plażach kibiców?

– powiedział pomysłodawca imprezy Kasper Orkisz.

Znakiem rozpoznawczym warszawskiego żeglarstwa jest też pływająca galeria sztuki. Na żaglach stołecznych omeg są już prace m.in. Sławka Pawszaka i Ewy Ciepielewskiej. W tym roku dołączą do nich charakterystyczne prace Oli Jasionowskiej.

PAP/AS

Nasze morze?

Exit mobile version